btbilgi

ABD’nin Kaliforniya eyaleti dünya çapında bir ilke imza atmak üzere. 9 Mayıs’da Kaliforniya Enerji Komisyonu’nda oylamaya açılacak yeni düzenleme kabul edilirse, eyalette inşa edilecek tüm yeni konutların çatılarına güneş paneli monte edilmesi zorunlu kılınacak. Bu kategoriye inşa edilecek tüm müstakil evler ve üç kata kadar yükseliğe sahip her türlü apartman ve yerleşim tesisi giriyor. Uygulamanın başlangıç tarihinin 1 Ocak 2020 olacağı verilen bilgiler arasında.

Halen eyalette inşa edilmekte olan müstakil evlerin yüzde 15-20 kadarında, güneş enerjisi toplama sistemi dahil bulunuyor. Bu düzenleme ile evlerin maliyetlerinin 25 bin ile 30 bin dolar yükseleceği tahmin edilmekte. Fakat sektör uzmanları bu ekstra maliyetin, evin ömrü boyunca üreteceği fazladan enerjinin bedeline rahatça denk düşeceğini söylemekteler. Güneş panelli yeni evlerin sahiplerinin, 25 yıl içerisinde evlerdeki enerji masraflarından 50 bin dolar kadar tasarruf edeceği hesaplanmış.

Eyalet çapında olmasa da, San Francisco şehri de benzer bir düzenlemeye sahip. Şehirde inşa edilen 10 katın altındaki tüm yeni binalara güneş paneli takılması zorunlu. Kaliforniya eyaletindeki Lancaster ve Sebastopol şehirleri de benzer uygulamaları yürütmekteler. Bu eyaleti yakından takip edip benzer düzenlemeler getirmeye çalışan diğer ABD eyaletleri olarak New Jersey ve Minnesota listelenmekte. Fakat henüz bu iki eyalette de, eyalet çapında bir düzenleme gerçekleşmiş değil.

Kaliforniya’nın yenilenebilir enerji ve çevreyi koruma konularındaki hızlı gelişimi, 1 Ocak 2019’da görevi sona erecek olan vali Jerry Brown’a atfediliyor. Kaliforniya şu anda dünyanın beşinci büyük ekonomisi olarak kabul edilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.