btbilgi

‘Biyomimikri’ (biomimicry) kavramı doğanın içindeki formları, süreçleri ve sistemleri rehber alarak, doğanın öğretileri ile gezegene daha az zarar veren çözümler geliştirilmesini kapsıyor. Biyo (yaşam) ve mimikri (mimicry, yani benzetim) kelimelerinin biraya gelmesiyle oluşturulan biyomimikri “yeni bir inovasyon disiplini”, “çok disiplinli tasarım yaklaşımı”, “doğa ile yeni bir ilişki” veya “sürdürülebilir gelişim etiği” olarak tanımlanıyor.

Cırt cırt biyomimikri’nin en yaygın bilinen örneklerinden biri. Cırt cırt, 1941 yılında İsviçreli mühendis George de Mestral tarafından köpeğindeki pıtrakları çıkardıktan ve nasıl çalıştığına daha yakından bakmaya karar verdikten sonra icat edildi. Pıtrak iğnelerinin sonunda bulunan küçük kancalar, şimdi her yerde bulunan cırt cırtı yaratmak için ona ilham verdi.

Nilüfer çiçeği bir diğer adıyla Lotus, kuru arazinin köpekbalığı gibidir. Bu özel çiçeğin mikro-pürüzlü yüzeyi, toz ve kir parçacıklarını doğal olarak temizler, yaprakları her daim pırıl pırıl görünür. Bir mikroskop altında bir nilüfer yaprağına baktığınızda, toz lekelerini savurabilecek minik tırnak benzeri çıkıntıları görebilirsiniz. Su tanecikleri bir nilüfer yaprağı üzerinde yuvarlandığında, arkasında temiz ve sağlıklı bir yaprak bırakarak yüzeydeki her şeyi toplar. Alman şirketi Ispo, bu fenomeni araştırmak için dört yıl harcadı ve benzer özelliklere sahip bir boya geliştirdi. Boyanın mikro-pürüzlü yüzeyi, dış yüzeylerde yeniden boyanma ihtiyacını azaltarak toz ve kir birikmesini önlüyor.

Şimdi Türkiye’de bu yenilikçi alanda eğitim vermek amacı ile kurulmuş bir yapılanma var. “Girişimciler için Biomimikri” adındaki projeye, www.biomimicryfe.com adresindeki açık lisansla yayın yapan ücretsiz online eğitim platformundan erişilebiliyor. Platform başta geleceğin yenilikçi mimarları ve girişimcileri olmak üzere doğa, teknoloji ve gelecek ile ilgilenen herkesin erişimine sunulmuş. Eğitim programları dünya üzerinde yer alan 10 milyon organizmayı, birer tasarımcı olarak ele alarak farklı bir tasarım anlayışı edinmeyi sağlamak amacıyla planlanmış.

“Girişimciler için Biyomimikri” projesinin, T.C. Avrupa Birliği Bakanlığı, Türkiye Ulusal Ajansı ERASMUS+ Programı kapsamında, Tüketici ve Çevre Eğitim Vakfı (TÜKÇEV) genel koordinatörlüğünde, MENTUS Medya, İspanya, Hollanda Biomimikri Vakıfları, ABD Trenddesk Kuruluşu ile İstanbul Şehir Üniversitesi ve TOBB Üniversitesi işbirliğiyle gerçekleştirildiği bilgisi verilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.