btbilgi

‘Climate Action Tracker’ (CAT), kurumlardan ve ülkelerden bağımsız bir iklim değişikliği takip organizasyonu. Orgnizasyon 2009’dan beri ülkelerin çevresel koruma konusunda yaptıklarını bilimsel metodlarla incelemekte. Küresel ısınmanın 2 dereceden fazla yükselmemesi için imzalanan uluslararası antlaşmalara göre, çeşitli ülkelerin ne yaptıkları ele alınıyor. Organizasyonun yayımladığı ‘Paris Tango’ isimli 2018 raporu, ne yazık ki pek iç açıcı sonuçlar vermemekte.

Raporda düzenli şekilde takip edilen 32 ülkenin 23’üyle ilgili 2018’de yapılan ilk saptamalara yer verilmiş. Rapor bu ülkelerin küçük bir kısmının iklim değişikliği sonuçlarını durdurmak amacı ile ilerlemekte olduğunu, büyük kısmının yerinde saydığını ve bir kısmının ise geriye doğru gittiğini gösteriyor. Ne yazık ki Türkiye geriye doğru adım atan dikkat çekici az miktarda ülkeden biri. Sonuçlar eğer küresel ısınmayı durdurmaya niyetli isek, dünya çapında tüm ülkelerin çabalarını ciddi şekilde artırmaları gerektiğine işaret ediyor.

CAT: Ülkelerin iklim değişikliği konusunda çabaları yetersiz
Kaynak: Climate Action Tracker

Listede en kötü puana sahip ülkeler, eğer bu şekilde devam edilirse küresel ısınmayı 4 derece yükseltecek enerji politikalarına sahip ülkeler. Belirtilen beş ülke Rusya, Suudi Arabistan, Türkiye, ABD ve Ukrayna. Bu ülkelerin özellikle kömür santrallerinden vazgeçmediği ve bu alandaki yatırımlarına hızla devam ettiği açıklanmış. Çin, Japonya, Kanada, Güney Kore gibi ülkelerin arasında bulunduğu grup biraz daha iyi durumda. Her ne kadar kömür veya fosil yakıt kaynakları devam ediyor olsa da, bu ülkelerde geniş çaplı yenilenebilir (özellikle de güneş) enerji kaynağı projeleri devam etmekte.

Paris Antlaşması’ diye bilinen küresel iklim değişikliği antlaşmasında imza atıp, kurallarına uymayı en çok başaran iki ülke ise Fas ve Gambiya olarak gösterilmiş. İki ülke de yenilenebilir enerji kaynakları konusundaki ciddi adımları ile ön plana çıkmaktalar. Her ne kadar dünya devi çeşitli ülkeler çoğunlukla kömür bazlı fosil yakıt kaynaklarını tamamen kapatmaya söz vermiş olsa da, henüz eforlar beklendiği noktada değil. Bunlar arasında ‘Powering Past Coal Alliance’ ittifakına üye olan Birleşik Krallık, Avusturya, Kanada, Fransa, Finlandiya, İrlanda, İtalya, Meksika, Hollanda, Yeni zelanda, Portekiz, İsviçre, İsveç, Danimarka gibi büyük ülkeler bulunmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.