btbilgi

Boston’da açılan Spyce isimli restoran, yakında otomasyonun bulaşacağı sektörlere güzel bir ilk örnek olarak karşımıza çıkıyor. Otomasyon gıda sektöründe aslında yaygın şekilde kullanılmakta. Fakat bu uygulamaların çoğu seri üretim ve paketleme aşamalarında görülmekte. Henüz restoran kısmında pek fazla robot görmüyoruz. Bu da müşterilerin çoğunlukla karşılarında bir insan görevli bulma isteğinden kaynaklanmakta. Ama McKinsey’in bir raporuna göre, otomasyon bu alandaki işlerin ciddi bir kısmını da ele geçirme potansiyeline sahip.

Dört MIT (Massachusetts Institute of Technology) öğrencisinin geliştirdiği sistemde yine insan görevliler var. Fakat tasarladıkları otomatik tencere, sürecin yemek pişirme kısmını epey pratikleştirmekte. Müşteriler Spyce restoranında basılı veya dokunmatik ekranlardaki menülerden istediği karışıma sahip tabaklardan birini seçiyor. Önceden doğranmış malzemeler otomatik yükleme ile robot tencerelere aktarılıyor. Mikrodalga fırınlardakine benzeyen, manyetik endüksiyon ısıtma tekniğine sahip ‘wok’ tipi derin tencereler devamlı dönerek içindeki malzeme kombinasyonu ideal ısıya gelinceye kadar karıştırarak pişiriyor.

İnsan görevller bu süreçte sadece malzemelerin önden hazırlanması ve tabağın sunulması noktasında çalışıyorlar. Tencerede yemek piştikten sonra tabağa otomatik dökülüyor ve görevli de tabağı alıp, üstünü süsleyip müşteriye veriyor. İki yemek pişirme seansı arasında tencere yine otomatik şekilde, sıcak su jetleri ile kendi kendine yıkanıyor ve sonraki siparişi pişirmeye hazır hale geliyor. Restoranın menüsünde et ürünleri de bulunduğu için, tencerelerin hijyenik temizliği maksimum öneme sahip bir konu olarak dikkat çekiyor.

Spyce menülerini yaratmak için MIT öğrencileri bir Michelin yıldızlı şef olan Daniel Boulud ile beraberce çalışmışlar. ABD’de bir süredir yükselişte olan sağlıklı beslenme trendinden faydalanan restoran, aynı zamanda robotik sistemi ile müşterilere yenilikçi bir şov da sunuyor denilebilir. Ayrıca Yelp uygulamasındaki puanı da gayet yüksek, yani tüketiciler genelde robotik tencerelerden gayet memnun.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.