btbilgi

Dünyanın en büyük online perakende devlerinden olan Amazon, aynı zamanda bir teknoloji fabrikası. Her daim yenilikçi patentlerini ve fikirlerini gördüğümüz firma, geçen sene satın aldığı Body Labs isimli şirket ile bugünlerde tekrar gündemde. Satınalmadan sonra firmanın teknolojisini kendisine katan Amazon, şimdi müşterilerinden ilginç bir şey istiyor. Eğer vücudunuzun üç boyutlu modelini firmaya vermeyi kabul ederseniz, size 250 dolarlık hediye çeki verilecek.

Body Labs şirketinin özelliği, bilgisayar görüşü sistemleri geliştirmek. Amazon’un yeni üç boyutlu vücut tarama birimi de bu şirketin teknolojilerinden yola çıkarak oluşturulmuş. Müşterilere bir online anket gönderilerek bu sıradışı projede yer almak isteyip istemeyecekleri soruluyor. Wall Street Journal gazetesinin verdiği habere göre, projenin amacı insanların vücutlarında oluşan değişimleri birebir 3D modeller üzerinde gözlemleyebilmek. Ankette katılımcılara sağlık durumları, spor alışkanlıkları ve yakın gelecekteki kilo verme planları sorulmaktaymış.

Proje 20 hafta sürecek ve başvuranlar arasından seçilecek katılımcılar iki haftada bir Body Labs ofisine gidip üç boyutlu tarama işleminden geçecekler. New York’da yapılacak vücut taramaları en fazla 30 dakika sürecekmiş. Body Labs firması bu teknolojinin gelecekte moda endüstrisi tarafından kullanılacağını söylüyor. Hazır giyip sektörü dünya çapında devasa bir kapasiteye sahip. Kıyafet markaları üç boyutlu vücut modelleme teknolojileri sayesinde, müşterilerine özel kesim ürünler sunabilecek ve kıyafet önerilerinde bulunabilecek. Bunun en büyük faydası ise, online satın alınan ve müşteriye uymayan kıyafetlerin masraflı iade süreçlerini iyileştirebilmek olacak.

Amazon bu proje ile ilgili henüz resmi bir açıklama yapmamış. Body Labs’in toplayacağı bu vücut modeli verilerinin tam ne şekilde ve nasıl bir ürün için kullanılacağı bilinmiyor. Fakat moda sektörü hem uygulama, hem de materyaller açısından yenilikçi fikirlere aç denilebilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.