btbilgi

Portföy yönetimi yapan KT Portföy firması “Teknogirişim Girişim Sermayesi Yatırım Fonu” Isimli yeni bir fonu devreye sokmuş durumda. Fonun dikkat çekici özelliği, katılım bankaları Kuveyt Türk ve Vakıf Katılım tarafından yatırım yapılmış ve bu bağlamda bankacılık sektöründe bir ilk olması. Teknogirişim Girişim Sermayesi Yatırım Fonu (GSYF) ölçeklenebilir, teknoloji ve yenilik odaklı iş fikirlerinin yüksek potansiyeli olan girişimlere dönüştürülmesi amacı taşımakta.

Teknogirişim fonunun toplam büyüklüğü 10 milyon TL olarak belirtilmiş. Fonun finansal teknolojiler, sağlık teknolojileri, ulaştırma teknolojileri ve çeşitli hizmet alanlarında çözümler sunan startuplara yatırım yapması hedeflenmiş. Bu yatırım fonu, daha önce Borsa İstanbul A.Ş.’nin Türkiye Varlık Fonu bünyesinde kurmuş olduğu BİST Girişim Sermayesi Fonu’na benzetilmekte. İki fonun da teknolojide inovasyonun desteklenmesi ve değer zincirinde farklı alanlarda yatırım fırsatlarının değerlendirilmesi amacı taşıdığı belirtiliyor.

Borsa İstanbul’da gerçekleştirilen açılış töreninde konuşan KT Portföy Genel Müdürü Tayfun Özkan, katılım finansın ruhundan gelen girişimcilik, ortaklık ve birlikte kazanma kültürünü yaygınlaştırmak istediklerini aktarıyor. Böylece hem ülke ekonomisine, hem de girişimcilik ekosistemine katkıda bulunmak istediklerini belirtmekte. Özkan ayrıca Teknogirişim fonunun girişimci şirketlere yüzde 1 ile yüzde 30 arasında yatırım yapacağını da iletiyor, yani büyük pay her zaman girişimcilerin olacak.

Fona yatırım yapan bankalardan Kuveyt Türk’in Genel Müdürü Ufuk Uyan sadece bu fonla değil, finansal projeleri destekleyen ‘Hackathon’ yarışmaları ve açtıkları ‘Lonca Girişimcilik Merkezi’ ile de ekosisteme katkıda bulunduklarına dikkat çekiyor. Kuveyt Türk olarak Teknogirişim GSYF’ye 5 milyon TL yatırım yapılmış. Diğer yatırımcı olan Vakıf Katılım’ın Genel Müdürü İkram Göktaş ise eğer gerekli fırsatlar ve destekler verilirse ülkemizdeki girişimcilerin çok başarılı projelere imza atacağına, dünya çapında markalar çıkaracağına emin olduklarını aktardı. Ayrıca kurum olarak Türkiye’nin geleceğinin dijitalleşmeden geçtiğine de inandıklarını belirtiyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.