btbilgi

Avrupa vatandaşları elektrikli bisikletleri sevdiklerini, her geçen sene artmakta olan satış rakamları ile tekrar tekrar kanıtlıyorlar. Bike Europe sitesinin yayınladığı 2017 raporuna bakılırsa sırf Avrupa’nın en büyük dört pazarı olan Fransa, Almanya, İtalya ve Hollanda’nın toplamı 1,4 milyon adete yaklaşmakta. Avrupa Birliği’nin diğer ülkeleri de eklendiğinde 2017 boyunca yapılan elektrikli bisiklet satışlarının 1,5 milyon adeti geçtiği tahmin ediliyor. Bu dört ülkenin pazarlarının ortalama büyümesi ise yüzde 21 şeklinde belirlenmiş.

Fransa

Fransız elektrikli bisiklet pazarı listelenen ülkeler arasında yıllık yüzde 50 büyüme ile en hızlı gelişen pazar olmuş. 2016’da yüzde 30 büyüyen pazarda 134 bin adet satış gerçekleşirken, 2017’de bu rakam 200 bin adete gelmiş. Fransız sektör kuruluşu ‘Union Sport & Cycle’ın verdiği bilgiye göre, bu artışın ana sebebi hükümetin elektrikli bisikletlere verdiği resmi teşvikler. Normalde 1.000 Euro civarında olan fiyatlara, hükümetin 200 Euro’luk ulusal teşvik ödemesi programı eklenince tüketicilerin fırsatı kaçırmayıp toplu şekilde alıma geçtiği belirtiliyor.

İtalya

Listelenen pazarlarda en çok büyüme gösteren ikinci ülke, yüzde 25 ile İtalya olmuş. Sektör kurumu ANCMA’nın raporuna bakılırsa 2016’da 124 bin 400 olan satışlar, 2017’de 155 bin 500 olarak kaydedilmiş.

Almanya

Üçüncü sırada yer alan Almanya’nın elektrikli bisiklet pazarı kendi çapında yeni bir rekora imza atarak yüzde 19 büyüme göstermiş. ‘Zweirad-Industrie-Verband’ (ZIV) raporunda e-bisiklet pazarının 2016’daki 605 bin adet ile yüzde 13, 2017’de ise yüzde 19 büyüme ile 720 bin adete geldiğini açıklıyor. ZIV bu artışı tüketicilerin her geçen sene daha fazla bilinçlenmesine ve e-bisikletlerin şehirlerde ideal ulaşım aracı olarak görülmesinin artmasına bağlıyor.

Hollanda

Avrupa’nın en çok e-bisiklet seven ülkesi sıralamada ancak dördüncü olabilmiş. 2016’da 270 bin adet olan satışlar, 2017’de yüzde 9 artarak 294 bine çıkmış. E-bisiklet trendini yaratan ülke olarak da bilinen Hollanda’daki düşük büyüme oranları, pazarın yavaş yavaş bir doyuma ulaşmakta olduğu gerçeğine bağlanmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.