btbilgi

Teknoloji günümüzde iş dünyasının her şeyine dönüşmüş durumda. Özellikle de Nesnelerin İnterneti (IoT), yapay zeka ve blokzinciri gibi kavramlar son dönemde çok konuşuluyor. Bu teknolojiler tek başlarına birbirinden bağımsız gibi görünebilir, fakat bulut bilişim gibi toplayıcı platformlarda birlikte, uyumlu ve eş zamanlı olarak kullanılacağı zamanlar yaklaşıyor.

İş yaşamının yeni altyapı normali artık bulut bilişim. Comparex Turkey (eski Dataserv) CEO’su Irmak Pakdemir, bu alanda yapılacak yatırımlarla yakın gelecekte hangi teknolojilerin bulut bilişimde en çok söz sahibi olacağına dair ipuçlarını şu şekilde veriyor:

Nesnelerin İnterneti (IoT)

Anlık veri iletimini ve analizini gerektiren servisler, bulut bilişim yatırımlarının daha da artmasını sağlayacak. IDC verilerine göre dünya genelindeki Nesnelerin İnterneti harcamaları 2018 sonunda 772 milyon dolara ulaşacak. Bu rakam 2021’de 1 trilyon dolara yükselecek. Bu yatırımlar beraberinde bulut tabanlı platformların da hızlı bir ivme yakalamasını sağlayacak.

5G

5G teknolojisi 2020 yılında düzenlenecek Tokyo Olimpiyatları ile test aşamasından çıkıp, resmi olarak kullanıma alınmış olacak. Günümüzde hem cihaz üreticileri hem de yazılım geliştiriciler ciddi 5G altyapı hazırlıkları yapıyor. 5G teknolojisi milisaniyeler seviyesindeki veri iletim hızı sayesinde akıllı şehirlerden sürücüsüz otomobillere, endüstriyel üretimden yeni nesil internet servislerine kadar çok sayıda yeni fırsat yaratacak. Tüm bunlar bulut bilişim platformlarına bağlı olacak ve iş dünyası açısından ‘yeni normal’ haline gelecek.

Yapay Zeka

Bulut bilişimin anahtar rolü üstleneceği yapay zeka teknolojileri, yapay zeka destekli servisler ile ön plana çıkmakta. Bu alanda yaşanacak hızlı artış, bulut bilişim platformlarını da olumlu yönde tetikleyecek. Anlık veri analizinde şimdiden söz sahibi olmaya başlayan yapay zeka, kaliteli bir servis için bulut bilişimin geniş altyapısına her daim ihtiyaç duyan bir teknoloji olacak.

Blokzinciri

Blokzinciri kanser araştırmalarından seçimlerin daha güvenilir bir teknolojik altyapıya sahip olmasına, finans dünyasından lojistiğe kadar her alanda kullanılmakta. Bulut bilişim platformları bu alanda kritik bir rol üstlenecek. Daha şimdiden BaaS (Blockchain-as-a-Service) platformları kurulmaya başlandı bile.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.