btbilgi

Teknolojiyle değişen çalışma trendleri serbest, yarı zamanlı veya tamamen uzaktan çalışma gibi farklı kavramları hayatımıza soktu. Birçok şirket evden, ofis dışından hatta başka ülkelerden çalışanları rahatlıkla kabul edebilmekte. İş gücü araştırmalarına bakılırsa, iş arayan Y kuşağı temsilcilerinin bir şirkete ilgi göstermelerinin ana sebeplerinden biri ‘evden çalışma’. Bu seçeneğin sunulması yeni nesil çalışanlar için gittikçe daha önemli hale gelmekte.

Fortune.com’un istatistiklerine göre sadece 2013-2014 yılları arasında bile uzaktan çalışma ilanlarında yüzde 26 artış oluşmuş. İnsan kaynakları uzmanlarına göre evden veya ofis dışında çalışma trendi önümüzdeki 5 yılda katlanarak büyümeye devam edecek. Stanford Üniversitesi’nden bir araştırmada ise uzaktan çalışma seçeneği sunan şirketlerin, çalışan devinimi ve iş kaynaklı yıpranmanın konularında yüzde 50 ölçüde avantaj sağladığı belirtilmekte.

Uzaktan çalışmaya talep artarken, şirketlerin yaşadıkları en ciddi sorun çalışanların sürekli motivasyonlarını sağlamak. Ayrıca ofis dışı çalışanların verimlilik ve etkileşim gibi ihtiyaçlarının önceden saptanması ve buna yönelik metotlar geliştirilmesi de diğer önemli konular. Uzaktan çalışma modeli sayesinde dünya çapındaki kalifiye iş gücünü küresel şirketlerle buluşturan Crossover firması bu konuda bazı bilgiler vermekte.

Firmanın Türkiye Operasyonlarından Sorumlu Müdürü Mine Dedekoca uzaktan çalışmaya olan talep artışının ‘verimli çalışma’ tartışmalarını da beraberinde getirdiğini söylüyor. Dedekoca, “Uzaktan çalışma da son 10 yılda hayatımıza giren genç bir kavram ve bugün küresel iş dünyasının bu alana odaklandığını görüyoruz. Şirketlere maliyet avantajı, yeteneğe erişim gibi çok sayıda avantajı bir arada sunan uzaktan çalışmanın zorluklarını aşmak için de yeni metotlar geliştiriliyor” diyor.

Harvard Business Review’in yaptırdığı bir araştırmaya göre, uzaktan çalışanların yüzde 87’si video konferans yöntemi sayesinde kendilerini çalıştıkları proje veya kişilerle daha fazla bağlantıda hissediyorlar. Yüzde 80’i ise evden çalışırken daha yüksek moralli olduklarına dikkat çekiyor, ancak bunun sürdürülebilir olmasının iletişimle bağlantılı olduğunu da belirtiyorlar. Crossover gibi aracı firmalar ise, uzaktan çalışan kişilerin ekipleriyle düzenli olarak motivasyonel çalışmalara katılmalarını ve özel ücretsiz paylaşımlı çalışma alanaları kullanımı sağlayarak iş sürecinin her noktasında onlara destek oluyorlar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.