btbilgi

Harvard Üniversitesi’nin ilk kez 2015’de duyurulan tüylü mamut geri getirme hayalleri, sonunda hız kazanmaya başlamış. Vatikan’da düzenlenen ‘Dördüncü Uluslararası Vatikan Konferansı’nda konuşan Harvard genetik profesörü George Church, ünlü Jurassic Park macera filmlerini anımsatan bu ilginç çalışmanın ayrıntılarını konuşmasında aktarmış.

Araştırmacılar bu proje için kök hücre kullanacaklar. Önce gen düzenleme uygulamaları ile bu hücrelerin içindeki genlerin melez bir mamut-fil kombinasyonu için yapılandırılması söz konusu. Ardından da yapay bir rahim kullanılarak bu genlerin gerçek bir hayvana dönüştürülmesi hedefleniyor. Church bu işlemi şu şekilde anlatmakta: “Yakında yayımlayacağımız bilimsel makalemizde, kök hücrelerini istediğimiz dokuya çevirebileceğimiz genel bir teknik sunuyor olacağız. Bu durumda bize gereken bir döl yatağı içzarı oluşturmak. Döl yatağının bir canlıyı besleyebilecek damar sistemi ile donatılması da bir diğer hedefimiz.”

Tüylü mamut soyunun yaklaşık 4 bin yıl önce tükendiği düşünülmekte. Bu projenin amacı mamuta benzer tüylü yelesi, küçük kulakları ve geleneksel mamut özellikleri taşıyan soğuğa dayanıklı bir “mammophant” (mamut ve fil karışımı) yaratmak olarak açıklanıyor. Bu noktaya ulaşmak için, Church ve ekibinin Harvard’daki laboratuarında devamlı olarak DNA çalışmaları yapılmakta. Araştırmacılar şu ana kadar tüylü mamut DNA’sındaki 44 genin izole edildiğini bildiriyorlar.

Araştırmacılar şimdiye kadarki bulgularının bir kısmını yayımlamaya hazırlanıyor. Fakat bir tüylü mamutun hayata gelmesi için daha yaklaşık on yıl kadar süre gerekiyor. Digital Trends sitesi 2018’de, günümüz Afrika ve Asya fillerinin genlerinden yola çıkan bir başka analiz projesini daha hatırlatıyor. Bu üniversitelerarası projede ise, tüylü mamut ve Amerikan mastodonuna kadar 14 farklı fil türünün genomu başarıyla sekanslanıp analiz edilebilmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.