btbilgi

Dünyayı elektrikli otomobilleri ile kasıp kavuran Tesla, elektrikli kamyon konusuna gelince küçük bir sıkıntı ile karşılaşmış durumda. Firmanın görünürdeki en büyük rakiplerinden biri olan Nikola Motors Company, firmayı bazı tasarım patentlerini ihlal ettiği gerekçesi ile mahkemeye vermiş. Salı günü açılan davanın Tesla’nın yeni mali raporunu yayımlamadan hemen önce açılmış olması, çeşitli sektör kaynakları tarafından şüphe ile karşılanıyor.

Nikola Motors bu davayı altyapı veya benzer başka teknik patentlere dayanarak açmamış. Tesla’nın kamyonu tam elektrikli bir araç iken, Nikola One modeli hidrojen yakıt hücresi teknolojisine dayanan bir araç olarak farklılaşıyor. İki markanın araçları arasında başka alanlarda da farklar bulunuyor. Tesla Semi modeli için üretime 2019’da başlanacakken, Nikola One için henüz kesin bir tarih yok. Tesla elektrikli kamyonu için çok büyük firmalardan yüzlerce önsipariş aldığını, isimleri ile açıklıyor. Tesla Semi için verilen önsiparişlerde müşterilerin her kamyon için 20 bin dolar depozito yatırmaları gerekli. Nikola One ise depozito almıyor ve 8 bin’den fazla önsipariş kaydedildiğini söylüyor. Ama önsiparişleri kimlerin veya hangi markaların yaptığı açıklanmamakta.

Yeni açılan dava ise bunların hepsinin dışında, tamamen tasarımsal öğelere dayanıyor. Nikola Motors dava dokümanında Tesla firmasının kendi kamyonundan patentli tasarım öğelerini alıp izinsiz kullandığını iddia etmekte. Bunlar üç noktaya dayandırılıyor.

Birincisi kamyon gövdesinin ana şekli (soldaki Nikola One, sağdaki Tesla semi).

Nikola Motors, Tesla’ya karşı: 2 milyar dolarlık patent davasıİkincisi şoför mahallinin önündeki ana camın tasarımı (soldaki Nikola One, sağdaki Tesla semi).

Nikola Motors, Tesla’ya karşı: 2 milyar dolarlık patent davasıÜçüncüsü ise şoförün araca binip indiği kapının yeri (soldaki Nikola One, sağdaki Tesla semi).

Nikola Motors, Tesla’ya karşı: 2 milyar dolarlık patent davasıNikola Motors bu tasarım öğelerini kullanarak Tesla’nın müşterilerin kafasını karıştırdığını belirtmekte. Bu yüzden de Nikola’ya yapılacak önsiparişleri engellediğini ve kendisine 2 milyar dolarlık toplam zarara yol açtığını aktarıyor. Firma bunun da ötesinde, tasarımdaki benzerlikler yüzünden Tesla Semi’de oluşacak potansiyel sorunların Nikola One kamyonuna yansıtılacağından ve bunun da uzun vadede daha çok PR problemi oluşturacağından şikayet etmekte.

Electrek sitesinde bu tasarım öğelerinin çok uzun zamandır fütüristik kamyon tasarımlarında kullanılmakta olduğu belirtilmekte. Nikola Motors firmasının, kendi modelini daha önce piyasaya çıkartmaya hazırlanan Tesla’nın imajını zedelemeye yönelik bir karalama kampanyası yapmaya niyetli olduğu şüpheleri dile getiriliyor. Clean Technica’da ise Tesla’nın bu kamyon üzerinde başlattığı çalışmaların, büyük ihtimalle Nikola’nın duyurularından çok daha eskiye gittiği yönüde bir fikir ifade edilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.