btbilgi

Rolls-Royce ile Alan Turing Enstitüsü veri bilimi ve analitiği alanlarında ortak Ar-Ge çalışmaları yürütmek amacıyla bir işbirliğine gidiyor. Ortaklığın özellikle endüstriyel uygulamalarda kullanılmak üzere yeni nesil yapay zeka geliştirilmesi ile sonuçlanması hedeflenmekte. Bu ana hedefin dışında iki kurum, veri biliminin ve yapay zekanın İngiltere ekonomisini geleceğe hazırlamaktaki önemine ilişkin bilinçlendirme çalışmaları da yürütecek.

Kurumlar ortak araştırma programı dahilinde veri biliminin büyük ölçekte uygulanması, yapay zekanın tedarik zincirlerine uygulanması, veri merkezli mühendislik, öngörücü bakım, veri analitiği ve yapay zekanın bilimdeki rolü gibi konularda çalışmalar gerçekleştirecek. Rolls-Royce firmasının veri bilimi alanındaki alt şirketi R2 Data Labs’in, halihazırda dünyanın iki büyük dijital hizmet sağlayıcısı Tata Consultancy Services ve Microsoft ile işbirliği yapmakta olduğu bilgisi veriliyor. Alan Turing Enstitüsü ile ortaklık öncesinde de, Rolls-Royce ile teknoloji tabanlı startup şirketlere hızlandırıcılık hizmeti veren üç lider firma olan IoT Tribe North, Seraphim Space Camp Accelerator ve Startupbootcamp arasında çeşitli iş birliği projeleri yapılacağı da açıklandı.

Rolls-Royce’un Dijitalden Sorumlu Yöneticisi Neil Crockett yeni açıklanan ortaklık konusunda şunları söylüyor: “Bu işbirliğinin amacı, yapay zeka teknolojilerinin yaşadığımız dünya üzerinde endüstriyel ölçekte etkili olmasını sağlamak. Firma olarak yapay zekanın gerek müşterilerimize gerek kendi faaliyetlerimize ciddi değer kattığına ve öncü güç sağlayıcısı olma hedefimize yaklaşmakta kilit rol oynadığına inanıyoruz. Bu mutabakat, Rolls-Royce’un Alan Turing Enstitüsü ile ilişkisinde bir dönüm noktasıdır. Bu işbirliği ile, Rolls-Royce’un endüstriyel bağlamda kullanılan yapay zeka uygulamalarını hayata geçirmekte bir dünya lideri olma konumu daha da güçlenecektir. Aynı zamanda Enstitü’nün ve İngiltere’nin, dünyanın veri bilimi ve yapay zeka alanlarındaki mükemmeliyet merkezi olma hedefine de katkı sağlayacaktır.”

Alan Turing Enstitüsü CEO’su Alan Wilson ise iş birliğini şu şekilde anlatıyor: “Rolls-Royce’un İngiltere’de ve dünyanın diğer ülkelerinde bulunan en iyi araştırma kuruluşlarına yatırım yapmak gibi eskiden gelen bir geleneği bulunuyor. Yaşadığımız dünyayı iyileştirmeye yönelik ortak hedef kapsamında, Turing Enstitüsü’nün veri bilimi ve yapay zekayı yaşamakta olduğumuz sorunlara uygulamak ve gelecek nesilleri bu dönüştürücü konularda eğitmek gibi temel stratejik alanlar da Rolls-Royce ile çalışacak olmaktan çok memnunuz.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.