btbilgi

Paylaştırılmış bilişim teknikleri, günümüzü en büyük medikal problemlerinden biri olan kansere çare bulmaya çalışıyor. Bunun için tasarlanmış bir akıllı telefon uygulaması, siz telefonunuzu geceleri şarja bıraktığınızda devreye girmekte. Vodafone’dan sunulan DreamLab isimli uygulama, İngiltere’deki kanser araştırma kurumu ‘Imperial College London’ ile ortaklaşa hazırlanmış. Uygulama kanser tedavisi için toplanan devasa miktarlardaki veri yığınlarının analizi için gerekli hesaplamaları telefonlara paylaştırma yolu ile çalışıyor.

Dr. Kirill Veselkov tarafından liderlik yapılan araştırma ekibi, DRUGS (Drug Repositioning Using Grids of Smartphones) isimli bir proje üzerinde çalışmakta. Bu projede kanser hastalarından toplanan verilerin analizi yapılmakta. Kanser tedavisi geleneksel olarak hasta kişiden alınan kanserli dokunun incelenmesi ve ona göre de uygun ilacın kullanılması sürecini içermekte. Projede ise toplanan veri yığınları incelenip, geniş çaplı genetik profiller oluşturulmakta. Sonuça kişisel kanser vakalarında kullanılmak üzere daha verimli ilaç kombinasyonları keşfedilmeye çalışılıyor.

Proje ile ilgili verilen bilgiye göre varolan kanser hasta verilerini işlemek için sekiz çekirdekli bir bilgisayarın, günde 24 saat boyunca, 300 yıl durmadan çalışması gerekli. Halbuki 100 bin akıllı telefondan oluşan bir ağ, her gece sadece 6 saat hesaplama yaparak aynı miktarda veriyi 3 ayda işlemden geçirebiliyor. En yeni nesil akıllı telefon modellerinin tam şarjda ve elektrik prizine takılı iken bir gecede 24 bin işlemi tamamlayabilecek kadar güçlü olduğu bilgisi verilmiş.

Veselkov bu uygulama ile ilgili şu bilgileri veriyor: “Günümüzde her gün dünya çapında çok büyük miktarlarda medikal veri üretiyoruz. Ama bunun çok küçük bir kısmı kullanılabiliyor. Binlerce telefonun gücünü uzaktan kullanarak bu henüz işlenmemiş çok değerli kaynağa sonunda el atabileceğiz. Tamamlanan işlemler sayesinde farklı veri setleri arasındaki ilişkilerden ipuçları çıkartıyoruz. Nihayetinde bulgularımız bize varolan ilaçların daha iyi kullanım yerlerini ve hastalara özelleştirilmiş ilaçlar için uygun kombinasyonları bulmamızı sağlayacak. Bu da kanser tedavisi süreçlerini iyileştirecektir.”

DreamLab uygulaması iOS ve Android platformlarında bulunabiliyor. Vodefone bu uygulamanın internet kullanımı için kendi müşterilerinden para almıyor. Yani bu uygulamanın kullandığı internet miktarı, aylık mobil veri kotanızdan düşülmeyecek. Vodafone müşterisi olmayanların ise ya Wi-Fi kullanması gerekli, veya uygulama içinden ne kadar veri harcayacağını seçip o miktarda destek olması lazım.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.