btbilgi

Blokzinciri teknolojisinin en iyi bilindiği alan, dijital para birimi Bitcoin oldu. Blokzinciri sadece finans alanına yönelik bir teknoloji değil; sağlık sektöründen turizme, sigortacılıktan mali denetime, yapay zeka pazarından geleneksel ve sosyal medya kullanımına kadar farklı yerlerde kullanılmaya başlandı bile. Blokzinciri uygulamaları BT sektörünün dışında, neredeyse tüm iş alanlarını kapsayacak bir gelişim potansiyeli taşımakta. Ama kriptopara uygulamaları daha uzun süre bu trenin lokomotifi olacak gibi görünüyor.

Geçtiğimiz aylarda küresel kriptopara piyasası 800 milyar dolarlık hacime ulaşmıştı. Bugünlerde ise piyasa özellikle Bitcoin’in hızlı değer kaybı yüzünden 440 milyar dolar seviyelerine inmiş durumda. Fakat büyük ölçüden tavsiyeye dayalı yatırım üzerinden yürüyen bu piyasada çok fazla manipülasyon bulunmakta. Şimdiye kadar bu konuya şüpheli yaklaşan sağlam yatırımcıların pazara girmesi ile, 2018 sonu itibariyle 1 trilyon doları geçmesi mümkün olabilir.

Bu konuda bilgi veren Uçuracak.com CEO’su Fahri Toğa, “Bu yeni teknolojiyi aylar içinde milyonlarca kişi kullanmaya başladı. Dolayısıyla Blockchain teknolojisinin günlük hayatta kullanılmasıyla birlikte internetin 90’larda sağladığı etkiden daha fazlasını özel ve iş hayatımızda göreceğiz. ucuracak.com ile Bitcoin, Ethereum ve Ripple dijital paralarla uçak bileti satışına başlamıştık. Şimdi ise dijital paralarla konaklama hizmeti sunmaya hazırlanıyoruz. 1990’ların başındaki internet devriminden çok daha büyük bir devrim ile karşı karşıyayız. İnternet fırtına ise Blockchain’i kasırga olarak tanımlamak gerekir.”

Toğa mutabakat ve güvenlik bakımından üçüncü şahısları ortadan kaldırma potansiyeline sahip blokzinciri teknolojisine mesafeli bakılmaması gerektiğine inandığını aktarıyor. Bu teknolojinin açacağı kapılara odaklanılması gerektiğini vurgulayan Toğa, işlerin otomatize edilmesinin iş gücü kaybına yol açmasından korkmamak gerektiğini de savunuyor. Onun yerine iş gücünün müşterilerle ilişkileri kuvvetlendirmek, olası problemleri çözmek, yeni ürünlerin ve çözümlerin geliştirmesine katkı sağlayacak şekilde konumlandırılması gerektiğini de aktarmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.