btbilgi

Dünyanın en büyük donanım firmalarından Nvidia, zamanla donanımla kalmayıp çeşitli alanlarda teknoloji de geliştirebileceğini ispatladı. Firmanın üzerine çalıştığı konulardan biri de yapay zeka. En yeni duyurulan uygulama imaj tanıma, analiz, makine görüşü ve makine öğrenme konularında benzersiz bir özellik sunuyor. Bu yapay zeka bir kısmı eksik, silinmiş, yırtılmış veya bozulmaya uğramış fotoğrafları aslına yakın şekilde yeniden çizebiliyor.

Nvidia araştırmacıları bir bilimsel makalede sistemin çalışmasını şu şekilde anlatıyorlar: “Şimdiye kadar kullanılan imaj bazlı derin öğrenme yaklaşımları, imajın merkezine yakın köşesel alanları tarama üzerine kurulydu. Ayrıca çok maliyetli ve uzun süren post-işleme hesaplamaları yapılmasını gerektiriyordu. Bizim çalışmamızda ise hedef şekilsiz delik şablonlarının taranması, analizi ve imajın geri kalanına uygun şekilde seçilmiş öğe tahminleri gerçekleştirme üzerine. Böylece aşırı miktarda işleme veya bulandırma tekniklerine gerek kalmadan anlamlı sonuçlar elde edilebiliyor.”

Araştırmacılar geliştirdikleri nöral ağ uygulamasına, şekilsiz boşlukları orijinaline dünya üzerinde benzerlerine göre en yakın şekilde tamamlayabilme yetisi kazandırdıklarını iddia ediyorlar. Nvidia yapay zekası deneyimli bir grafik tasarımcının veya grafikerin bile belki saatler harcayacağı görsel bir çalışmayı, neredeyse anlık bir sürede tamamlayabiliyor. Uygulama fotoğraftaki biçimsiz bozuk alanın üzerine görünmez bir katman yaratıyor. Sonra da bu katmanda farklı görsel seçenekleri devreye sokarak, fotoğrafın kalanına en uyumlu çözümü bulana kadar öğeleri ardı ardına deniyor.

Uzmanlar birkaç sene içindeki gelişmeler sonucunda, bilgisayar tarafından yaratılmış görsellerin gerçeklerinden ayırt edilemeyecek kadar başarılı olacağına inandıklarını belirtiyorlar. Bu türden imajların gerçekliğinin kanıtlanmasının az yolu kalacak. Bunlardan biri imajdaki gömülü ve silinemez dijital imzayı kontrol etmek, ki burada blokzinciri gibi başka onaylama teknolojileri işin içine girecek. Diğer yöntem ise imajı tarayıp gerçek mi, yoksa bir bilgisayar tarafından mı yapılmış diye başka bir bilgisayar uygulamasına sormak olacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.