btbilgi

Gün geçmiyor ki yapay zeka ve makine öğrenme algoritmalarının yenilikçi bir başka kullanımına rastlamayalım. Büyük potansiyel taşıdığını bildiğimiz bu teknolojiler özellikle de bilimsel araştırmalarda çok işe yarıyorlar. Bu seferki haber ise materyal bilimlerinden geliyor. Northwestern Üniversitesi’nden bir araştırma ekibi, metalik cam denilen bir madde için yeni alaşım versiyonu keşfetmek amacıyla makine öğrenme tekniklerini kullanmış.

Metalik cam denilen materyal çelikten daha hafif ve daha sağlamdır. Ayrıca aşınmaya ve korozyona karşı daha dirençlidir. Bu yüzden genellikle koruyucu kaplama olarak kullanılır, hatta yerine göre çeliğe alternatif bile olabilir. Her alaşım gibi metalik cam de çeşitli metallerin atomlarını yeniden düzenleyerek yaratılmakta. Bu konuda küçük bir sorun var, o da son 50 yılda metalik cam yapımında kullanılan maddelerin milyonlarca olası kombinasyonunun yalnızca birkaç bini üzerinde çalışılabilmiş. Yani aslında metalik cam varyasyonlarında daha buluancak çok çeşit var. Henüz varolduğunu bile bilmediğimiz kombinasyonlar, biliminsanlarını sıradışı sonuçlar verebilecek materyallere götürebilir.

Bu noktada farklı bir yöntem denemeye karar veren araştırmacılar, makine öğrenme algoritmalarını kullanarak metalik camı oluşturan maddelerin yepyeni üç farklı karışımını daha keşfetmeyi başarmışlar. Geliştirilen yapay zeka uygulamasına hedef alaşım için arzu edilen özellikler veriliyor ve algoritmalar elde bulunan maddeleri kullanarak sanal kombinasyon simülasyonları gerçekleştirmeye başlıyor. Yapay zeka bu kombinasyon deneme işini biliminsanlarının yapabileceklerinden 200 kat daha hızlı tamamlıyor.

‘Science Advances’ jurnalinde bir bilimsel makalede rapor edilen sonuçlar etkileyici. Buna göre yeni alaşımlar normal yöntemlerle ancak 10 veya daha fazla süre içinde keşfedilebilecekmiş. Yapay zeka sayesinde bu alaşımlar uzun yıllar öncesinden bulunmuş durumda. Bu da yeni metalik cam alaşım ürünlerinin piyasaya çok daha çabuk çıkabileceği anlamına geliyor. Yeni alaşımlar akıllı telefonlardan gökdelenlere kadar farklı nesnelerin endüstriyel ve yapısal tasarımı üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir denilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.