btbilgi

2015 yılında Milan’da düzenlenen World Expo’da (Dünya Fuarı) graffiti yapan drone’larını gösteren Carlo Ratti’den yeni bir araç daha geldi. Ünlü tasarımcının firması Carlo Ratti Associati (CRA) tarafından tanıtılan cihaz, her türlü dikey yüzeye çizim yapabilen otonom bir robot. Scribit isimli robotun çizim yapabildiği yerlerin sınırı yok: Her çeşit malzemeden duvar, cam, hatta beyaz tahtalar da bunlara dahil. Yapılan çizimler silinip, aynı yüzeye istendiği kadar tekrar çizim de yapılabilmekte.

Scribit projesi CRA stüdyosunda uzun zamandır denemeleri devam eden fikirlerden biri. Stüdyoda yıllardır otomatik çizim yapan çeştli robot tasarımları üretilmiş ve denemeler yapılmış. Bu robot onların en son ve en başarılı versiyonu. Robotun kendisi ve boya kalemleri beş dakikada monte ediliyor ve çalışmaya hazır hale geliyor. Özel boyaları ve silme mekanizması sayesinde, evinizin duvarını her gün başka bir illüstrasyon, tablo veya sanat eseri süslüyor olabilir.

Carlo Ratti en yenilikçi projeleri hakkında şunları söylüyor: “Hayatımıza gerçekten de daha fazla ekran eklemek isitiyor muyuz? Scribit bu konuda insanlara bir alternatif sunuyor. Bu da istenen tüm dikey yüzeylere çizim yapabilen bir robotik sistem. Bu proje sayesine ilk çağlardaki ilkel insanların mağaraların duvarlarına yaptıkları çizimlerin bir benzerini yakalamış durumdayız.”

Scribit ile duvarlarınızda her gün yeni bir sanat eseriScribit kablosuz şekilde sistemi devamlı web’e bağlı olduğu için, kullanıcılar online ortamlardan veya kendi görsel arşivlerinden seçtikleri imajları cihaza aktarabiliyorlar. Bu ilginç çizim robotu 17-22 Nisan tarihlerinde organize edilen Milan Tasarım Haftası’nda, CRA standında sergilendi. Haziran ayında başlayacak bir kitlesel fonlama kampanyası sayesinde de meraklılar robotu önsipariş edebilecekler.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.