btbilgi

Küresel müzik endüstrisi dijital müziğin yayılmaya başladığı zamanlardan beri, büyük ihtimalle en iyi zamanlarını yaşıyor. Yeni duyurulan bir endüstri raporunda 2017’nin müzik endüstrisinin gelir artışındaki üstüste üçüncü yıl olduğu belirtilmiş. Bu artış tamamen dijital müzik ve online müzik servislerinin başarısına bağlanmakta.

MIDIA Research firmasının raporuna bakılırsa, küresel müzik endüstrisi 2017’de 17,4 milyar dolarlık gelir elde etmiş durumda. Gelirlerdeki yıllık büyüme yüzde 8,5 şeklinde belirtiliyor. Streaming, yani online müzik servisleri ise 7,4 milyar dolar gelir sağlamış, bu da 2016’ya göre yıllık yüzde 39 büyüme anlamına geliyor. Streaming müzik gelirleri, toplam müzik endüstrisi gelirlerinin yüzde 43’ünü karşılar halde. Buna karşılık fiziksel medya düşüşünü sürdürüyor. Bu alanda 783 milyon dolarlık bir düşüş saptanmış.

ABD dünya çapında en büyük online müzik pazarı olarak kabul edilmekte. Küresel müzik endüstrisi gelirlerinin yaklaşık yüzde 40 kadarı bu ülkeden kaynaklanıyor. ABD’deki dijital müzik gelirleri 2016’daki 5,65 milyar dolardan, 2017’de yüzde 15 artarak 6,5 milyar dolara yükselmiş. Bu gelirlerin büyük kısmının streaming müzik servislerinden kaynaklandığı raporda aktarılmakta. Streaming müzik servisleri 2016’da 2,5 milyar dolar gelir getirirken, 2017’de bu rakam yüzde 63 yükselmiş ve 4 milyar dolara çıkmış. ABD çapında dijital müzik servisi abonelerinin sayısı 49,1 milyon olarak ifade ediliyor. 2025 yılına gelindiğinde abone sayılarının 90 milyona ulaşması öngörülmekte.

Bu gelişmelerin yan etkilerinden biri, korsan yani telifsiz müzik servisi sağlayan sitelerin gözle görülür şekilde azalması. Rapora göre 2013 yılından beri müzik endüstrisindeki korsan siteler yüzde 50 kadar azalmış durumda. Buna ana sebep streaming ve genel olarak online müzik servislerinin kullanım kolaylığı, abonelik üceretlerinin makul seviyelere gelmesi ile, kullanıcıların yasal kanallar sayesinde daha fazla çeşit tür ve sanatçı keşfedebilmeleri olduğu aktarılmakta. Bir başka yan etki ise şarkı listelerinin albümlerin yerine geçiyor olması. Dijital müzik tüketicilerinin yaklaşık yüzde 54’ü komple bir albüm dinlemektense, farklı şarkıların bulunduğu seçme müzik listelerini tercih ettiğini açıklamış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.