btbilgi

2020 yılında ilk sakinlerinin içinde yaşamaya başlayacağı Wayaland, şimdiye kadar benzerini pek görmediğimiz türden bir proje. Tasarımcı Pierpaolo Lazzarini’nin yaratıcılığından çıkan bu şehir, deniz üzerinde yüzen irili ufaklı çeşitli piramit yapılardan oluşacak. Projenin vizyonu tamamen kendine yetebilen, karadan bağımsız ve sürdürülebilir bir komünite yaratmak. İnsanlığın su üzerindeki kalıcı alternatif hayatı, yakın gelecekte başlıyor olabilir.

Deniz üzerinde ekolojik yaşam 2020’de başlıyor: WayalandWayaland piramitleri için ilham Güney Amerika’nın Maya piramitlerinden ve Japon tapınaklarından gelmiş. Piramit modülleri değişik görevler ve işlevler için farklı konfigürasyonlarda imal edilecek. En büyük modül 54 metreye 54 metre boyutunda yüzen bir platform. Bu platformun tekneler için kapalı iskelesi ve resepsiyon bölümü bulunacak. 3 bin metrekarelik alan sağlaması planlanan platformun su seviyesi altındaki bölümleri depo, motor odası, jeneratör ve batarya odası gibi kısımlara sahip olması düşünülmüş.

Piramitin daha üst modülleri ise gittikçe daralan boyutlarda olacak. En büyük piramitlerin 10 katlı olması ve toplamda 6 bin 500 metrekare alan sunması planlanmış. Waya piramitleri deniz seviyesinden 30 metreye kadar yükselecek ama geniş taban ve su altındaki dengeleyiciler sayesinde dalgalardan etkilenmeyecek. Ana platformun üzerine yerleştirilecek her katta değişik bölümler bulunabiliyor. Sadece yaşam alanları değil; otel, dükkan, alışveriş merkezi, bar, sinema, spor salonu veya spa gibi konfigürasyonlarda imal edilebilecekler. Modüllerin dış yüzeylerindeki güneş panelleri ve taban platformun altındaki dalga türbinleri ile piramitin tüm enerji ihtiyacı karşılanabilecek.

Lazzarini 2020’de inşa edilmesi hedeflenen ilk modülü için bir kitlesel fonlama kampanyası başlatmış. İlk yapı 10 metreye 10 metre taban sahip, iki katlı bir konut olacak. Projeye göre bu yapının inşası için 350 bin Euro bütçe gerekiyor. İlk inşa edilecek modülün otel olarak kullanılması ve 2022’de gecelik konaklamalara açılması niyeti de aktarılmakta. Kitlesel fonlama dışında bu bütçenin toplanması, yüzen otel olarak kullanılacak modülün önden rezervasyonları ile de gerçekleşecek.

Deniz üzerinde ekolojik yaşam 2020’de başlıyor: WayalandProjeye yatırım yapmak isteyen yatırımcılar ise birer Wayaland vatandaşı olarak kaydedilecekler ve ilk şehrin nerede kurulacağı konusunda söz sahibi olacaklar. Ayrıca tüm yatırımcılar birer pasaporta sahip olacak. Böylece istedikleri zaman yüzen şehre gelip kalabilecekler.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.