btbilgi

Bolt Threads ismini hiç duymamış olabilirsiniz, ama yeni bir şirket değil. 2009’da kurulan firma örümcek ağıını kopyalayan özel bir ipek ip olan Microsilk ile ismini duyurmuştu. Firma şimdi de aynı gerçek deriye benzeyen ama hayvan kökenli değil, mantardan üretilen özel bir kumaş üzerinde çalışıyor. Mylo ismindeki bu deri kumaş, mantarların yer altındaki kök yapısı olan ‘Mycelium’dan üretilmekte.

Mycelium doğal ortamda bulunduğunda köpüksü, sağlam ve dayanlıklı bir yapıya sahip. Bu yapıdan deri kumaş elde edebilmek için, biliminsanları önce mycelium hücrelerini laboratuvarda üretmeye başlamışlar. Hücreler adına ‘hypae’ denilen ince lifler sayesinde büyüyerek gelişiyorlar. Hypae liflerine selülöz zengini maddeler vererek büyümeleri kontrol edilebilmekte. Liflerin ürediği ortam ısısı, nem, karbondioksit miktarı gibi ayarlanarak ortaya lifsel bir ağ çıkması sağlanıyor. Bu ağ da sürecin sonunda deriye çok benzeyen, yoğun bir dokuya kavuşuyor.

Mylo kumaşları işte bu yoğun kıvamdaki mycelium ağlarından elde edilmekte. Yapı yeterince büyüyerek sağlamlaştığında, araştırmacılar bunu parçalar halinde alıp aynı normal deri kumaşa yapıldığı gibi işlemlerden geçiriyorlar. Bu işlemlerin ayrıntıları Bolt Threads tarafından saklı tutuluyor, fakat normal deridekinin aksine doğaya saygılı süreçlerden geçtiği özellikle belirtilmekte. Mylo kumaşları normal deri gibi çürümeye uğramıyor, o yüzden de tuz ve benzeri koruyucu kimyasallarla ekstrem bir işlemden geçmesi gerekmiyor. Bu da çevreye salınan kimyasal miktarını azaltıyor.

Bu deri gerçek değil, mantardan yapılıyor: MyloMycelium’dan üretilen yapay deri normalinden kolayca ayırt edilemiyor. Ayrıca biyoçözünebilir özellikte olduğu için hayvansal deriden daha sürdürülebilir bir ürün. Laboratuvarda minimum kaynaklarla elde edilebildiği için de, hayvancılık endüstrisinin hiçbir zorluğuna, maliyetine veya çevreye zarar potansiyeline sahip değil. Mylo ile yapılan ilk aksesuar, moda tasarımcısı Stella McCartney tarafından hazırlanmış. Bu sentetik deriden üretilen örnek çanta, türünün ilk örneği olarak Londra’daki ‘Victoria & Albert Museum’da sergilenmekte.

Bolt Threads doğru bir yolda olduğunu, 2018’in Ocak ayında kazanmayı başardığı 123 milyon dolarlık yatırım fonu ile ispatlamış. Firmanın kurucusu ve CEO’su Dan Widmaier, moda endüstrisinin her sene 80 ile 100 milyar parça arasında ürün piyasaya sürdüğünü aktarmakta. Ortada devasa bir pazar var ve bilinçli tüketicilerin sayısı her geçen gün artmakta. Mylo gibi yenilikçi ve doğaya saygılı alternatif materyallerden yapılmış ürünleri her geçen sene daha sık göreceğiz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
Ankara Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Halkla İlişikiler ve Reklamcılık Bölümü mezunudur. Reklamcılığı teğet geçip etkinlik organizasyonuna dalmıştır. 6 senelik Bilişim Fuarı deneyiminden sonra 10 sene de dijital video üretimi, DVD, Blu-ray ve dijital sinema alanında çalışmıştır. SilikonVadisi.tv ve Fragtist'de editörlük yapmıştır. İlgi alanlarının başında anime, manga ve video oyunları gelir...