btbilgi

İş dünyasında dijital dönüşüm sıklıkla duyulan kavramdan biri haline geldi. İşletmelerin hayatta kalabilmesi için trendleri takip etmesi ve dijital dönüşümü gerçekleştirmesi önem taşıyor. Canon firması BT profesyonelleri ile yaptığı son araştırmada, işletmelerin yüzde 80’i tam anlamıyla dijital dönüşümü gerçekleştirdiğini düşünmüyor. Katılımcıların yüzde 23’ü ise dijital dönüşümün henüz ilk safhalarında olduğunu hissettiğini açıklamakta.

Araştırma sonucunda, 2018’de daha çok işletmenin teknolojik değişimi uygulayacağı ve yeni teknolojileri mevcut operasyonlarına daha iyi entegre edecekleri tahmin edilmekte. Canon araştırma raporuna göre, bu teknolojilerin başında Nesnelerin İnterneti (IoT), blokzinciri, chatbotlar, makine öğrenme ve sanal gerçeklik bulunmakta.

Kriptoparaların varolmasını sağlayan blokzinciri teknolojisi, son yıllarda finansal hizmetler sektörünü de önemli derecede etkiledi. Blokzinciri daha şimdiden lojistikte yeniliklere yol açmaktan, vatandaşların oy vermelerine kadar farklı alanlarda kullanılmakta. Küresel bir ağ genelinde paylaşılan işlemsel bir veri tabanı olarak tanımlanan blokzinciri, hala çoğu kişi için Bitcoin ile özdeş durumda. Bu da teknolojinin birçok kişi tarafından doğru anlaşılamamasına yol açmakta. Yine de 2018’de gerek işletmelerin gerekse tüketicilerin blokzinciri projelerine erişiminde büyük adımlar atması bekleniyor.

Yapay zeka (AI) ve Büyük Veri (Big Data) altyapıları, işletmelerin yeni çalışma yöntemleri oluşturmalarını sağlamakta. Ayrıca bu teknolojiler yeni müşteri deneyimleri yaratmalarını ve işleri dönüştürmelerini de şekillendiriyor. Genç şirketler, geleneksel hizmetleri daha düşük maliyetle elde edecekleri için dijital stratejiyi tercih ediyor ve ilerleyen dönemlerde bu şirketlerin başarılı olacağı tahmin ediliyor. İşlerini dijitalleştirmek için çalışan şirketlerin, büyümek amacıyla ihtiyaçları olduğu esnekliği kazanmaları daha fazla mümkün oluyor.

Bir CEO anketine göre iş karar vericilerinin yüzde 56’sı, yaptıkları dijital geliştirmelerin ve dijitale öncelik vermenin karlarını şimdiden artırdığını belirtiyor. 2018’de yapılan “CIO’nun Durumu” anketinin sonuçlarına göre ise, kuruluşların yüzde 30’undan azı ölçülebilir veri güdümlü avantajlar yakalıyor. Avantaj olarak yeni pazar fırsatları tanımlamak (yüzde 28), tedarik zinciri ve dağıtım kanallarının optimizasyonu (yüzde 26) ve müşterilerine çok kanallı deneyim olanağı vermek (yüzde 24) öncelikli olarak ele alınmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.