btbilgi

Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği’nin (ETİD) en son araştırması tüketicilerin online alışveriş eğilimlerinin bazılarını ortaya koymakta. Araştırma özellikle tüketicilerin internetten alışveriş yaparken en çok hangi ödeme yöntemi kullandığını ve hangi ürün çeşitlerini en fazla satın aldığını göstermekte.

ETİD verilerine göre, Ocak 2017-Nisan 2018 tarihleri arasında verilen online siparişlerin yüzde 82’sinde kredi kartı ve banka kartı kullanılmış. Kartla ödemeyi sırasıyla yüzde 10’la kapıda ödeme, yüzde 7’yle havale ve yüzde 1’le alışveriş kredisi ödeme yöntemleri takip ediyor. Müşterilerin sadece yüzde 1’lik kısmı iki veya daha fazla ödeme tipini tercih ediyor. Genelde tüketici kullanırken kendini rahat hissettiği veya daha güvenilir bulduğu yöntemi birden fazla sefer kullanma eğiliminde.

Tüketicilerin tercih ettiği bir başka yöntem de alışveriş kredisi. Bu kredi türü son yıllarda bankalar ile e-ticaret sitelerinin anlaşmaları doğrultusunda kullanılmakta. Tüketiciler istedikleri ürünü satın alabilmek için kart limitleri yetmediği zaman, anlaşmalı bankalardan anında kredi kullanabiliyorlar. Alışveriş kredisinin ihtiyaç kredisi gibi kredilerden farkı ise, genellikle satın alınacak ürün tutarında bir tutar belirlenmesi ve ödeme aşamasında dakikalar içerisinde onay alınması.

Rapora göre online alışveriş sitelerinden kartla yapılan alışverişlerde en çok cep telefonu tercih ediliyor. Telefon satışlarını sırasıyla telefon kılıfları, bebek bezi, kitap, temizlik malzemeleri, parfüm, kol saati ve eğitim ürünleri takip etmekte.

Alışveriş kredisi ile en çok satın alınan ürünler arasında da ilk sırada cep telefonu bulunmakta. Cep telefonunu taşınabilir bilgisayar, LCD televizyon, notebook aksesuarları, ekran kartı, akıllı saat, tablet bilgisayar ve çamaşır makinesi takip ediyor. Listedeki ilk 10 ürünün tamamının teknolojik ürünler olmasına raporda dikkat çekilmiş.

Havale yöntemi ile verilen siparişler arasında ise ilk sıralarda temel gıda ürünleri görülebiliyor. Ezmeler, çikolatalar, atıştırmalıklar, tatlı ve şekerlemeler, gazlı ve toz içecekler, makarnalar gibi temel gıda ürünlerinin yanı sıra kaykay, paten gibi ürünler de havale yöntemi ile satın alınıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.