btbilgi

Yaşlanmakta ve eskimekte olan şehirlerin nasıl yenileneceği ve tekrar birer cazibe merkezi haline getirileceği her dönemde cevabı aranan bir soru. İleri teknoloji Nesnelerin İnterneti gibi çözümlerle günlük şehir hayatını daha yaşanır kılmaya çalışıyor. Fakat bu çözümün çok ciddi bir kısmını da şehir tasarımı oluşturacak. Bu yönde kafa yoran İspanyol tasarım firması Enorme Studio, şehir meydanlarını daha ilginç kılacak Mountain on the Moon isminde bir mobil yapıya imza atmış.

Hem mobil ofis, hem şehir mobilyası: Mountain on the MoonMountain on the Moon projesi taşınabilir ve güneş enerjisi ile beslenebilen bir mini ofis sistemi. Bu ofis modüler şekilde kuruluyor ve hareketli olduğu için herhangi bir yere taşınabiliyor. İşin ilginç tarafı ise, üçgen prizma şeklinde tasarlanış ofisin dış kısmı aynı zamanda bir halka açık otuma alanı ve bir bahçe olarak da görev yapabilmekte. Bu özelliği ile pratik bir ofisin ötesinde, bir şehir mobilyasına dönüşüyor bile denilebilir.

Hem mobil ofis, hem şehir mobilyası: Mountain on the MoonEnorme Studio bu projede otomotiv markası MINI ile beraber çalışmış. Tasarımcıları fikirlerini şöyle anlatıyor: “Her geçen gün insanların alışkanlıklarını değiştirme ve çevre ile ilgili bilinç edinme ihtiyacı artmakta. Fakat içinde yaşadığımız devasa ve ölçümlenemez hale gelen şehirler, çoğu zaman bu değişim ihtiyacına cevap veremiyor. Vatandaşların bu bilinç için tasarımcılar, markalar ve sosyal merkezler ile beraber çalışmaya başlaması gerekli. Şehirlerimizi insan ve çevrenin beraber varolabileceği yenilikçi yaklaşımlarla baştan üretmeliyiz. Mountain on the Moon bunu gerçekleştirmeyi amaçlayan, şehir yaşamındaki bazı sorunları çözebilecek, sürdürülebilir ve verimli bir çözüm sunmak için tasarlandı.”

Hem mobil ofis, hem şehir mobilyası: Mountain on the MoonPrizmatik yapının ortasında sera biçimli kapalı ofis alanı bulunmakta. İki yanındaki üçgen parçalar ise istendiğinde çıkartılıp farklı düzenlerde kullanılabiliyor. Üçgen parçaların üzerinde çeşitli ekili bitkiler ve en üstte de güneş panelleri var. Bu panellerden gün boyu elde edilen elektrik, ofis çalışanlarının veya banklarda oturanların telefon ve tabletlerini şarj etmeleri için kullanılmakta. İki yan parça sökülüp ayrıldığında, merkez ofis bölümü yanlardaki camları sayesinde daha fazla ışık da alabiliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.