btbilgi

2010 yılında ilk çıktığında Flipboard bir sosyal dergi şeklinde sunulmaktaydı. O dönemde asıl işlevi facebook ve Twitter hesaplarınıza bağlanıp, duvarlarınızdaki tüm içeriği bir dergi gibi formatlayıp göstermekti. iPad üzerinde çalışan bu popüler uygulama zamanla internet üzerindeki haber kaynaklarını da taramaya ve kullanıcılara farklı kategorilerde göstermeye başladı. Sekiz yıl sonra uygulama hala çok popüler ve hala haber toplayıcı görevini başarılı şekilde yapmakta.

Flipboard uygulaması yerinde durmadı, doğal olarak zamanla gelişti. Artık her türlü haber kaynağından toplanan yazılar farklı kullanıcılar, firma editörleri ve hatta yapay zeka tarafından küratörlüğü yapılan mini dergiler halinde sunulmakta. Yemek tariflerinden pandalara, politikadan en popüler tatil destinasyonlarına kadar istediğiniz her türlü konuda bir mini toplama dergi bulabiliyorsunuz. Ne türden konular ve kategoriler seçtiğiniz, önünüze gelen düzenlenmiş dergi içeriklerini belirlemekte. Uygulamada toplam 35 milyondan fazla mini dergi bulunduğu belirtiliyor.

Uygulamanın en yeni sürümü ise teknolojiye ağırlık vermesi ile dikkat çekiyor. Özellikle de bilişim ve teknoloji sektöründeki profesyonellerin seveceği özellikler ve içerikler ön plana çıkartılmakta. Bunların bazıları şöyle sıralanabilir:

  • Web arayüzündeki teknoloji kategorileri artık dergiden çok bilgi yüklü bir gazeteye daha çok benziyor. Ama içeriklerin tarama ve okuma mantığı değiştirilmemiş.
  • Bir kurum veya şirkette çalışan Flipboard aboneleri beraber çalışarak en sevdikleri içerikleri özel bir dergide toplayabilecek. Bu da şirket açısından önemli haberleri ve içerikleri kolayca bulabilme şansı sağlıyor.
  • Firmanın kendi küratörleri aracılığı ile oluşturulan teknoloji bazlı alt mini dergilerin içeriğine verilen özen artmakta. Özellikle de The Verge, TechCrunch ve Wirecutter gibi içerik ortaklarından seçilen güncel hikayeler daha fazla odakta olacak.
  • Kullanıcılara her hafta teknoloji konulu en yeni ve en iyi kitaplarla ilgili bir mini dergi sunulacak. FastCompany ile beraber hazırlanan bu kategoride, kullanıcılar isterlerse hemen linklere tıklayıp kitapları Amazon’un online mağazasından satın alabilecekler.

Flipboard yeni versiyonu ile teknoloji içeriğine odaklanıyorBu özellikler şimdilik teknoloji içerikli kategorilere ve mini dergilere uygulanmakta. Fakat Flipboard bu özellikleri zamanla başka popüler ana kategorilere de adapte edecek. Uygulamanın en yeni sürümü Apple’ın App Store’unda ve Google’ın Play Store’unda bulunabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.