btbilgi

Almanya elektrikli otomobil moduna tamamen girmiş durumda. Dizel araç skandalları ile sarsılan Alman otomotiv firmalarının sıkıntıları, tüketicileri epey etkilemişe benziyor. 2018’in Mart ayı Almanya için rekor miktarda resmi elektrikli araba kaydının yapıldığı ay olmuş. Mart ayında 6 bin 700 elektrikli araba kaydedilmiş ve bu rakam geçen seneye göre yüzde 52 artış anlamına geliyor. Bu türden araçların genel pazardaki payı ise yüzde 2 ile hala epeyce düşük.

Alnaya otomotiv pazarında dizel araçların satış rakamları düşmeye devam ediyor. Geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 25 düşüş gösteren bu kategori, diğerlerine olumlu yansımış durumda. Benzinli araçlarda yüzde 9, doğalgaz kullanan araçlarda yüzde 519 artış gözlemlenmiş. Dizel araçların Almanya pazarındaki payı yüzde 31’e inmiş durumda. Clean Technica sitesi bu projeksiyona göre ülkede dizel araç satışının 2021-2022 yıllarında tamamen sona erebileceği ihtimalinden bahsetmekte.

Bir diğer büyük Avrupa pazarı ise Fransa ve orada da benzer bir rekor kırılmış. Fransa’da resmi elektrikli otomobil kayıtları Mart ayında 5 bin 402 adet olarak kaydedilmiş. Bu rakam geçen seneye göre yüzde 41 artış demek. 2018 yılının şimdiye kadarki kısmında tam elektrikli ve hibrit araç satışları 10 bin 892 adete yükselmiş. Bu da geçen seneye göre yüzde 17 artış olarak ifade edilmekte. Tam elektrikli arabalarda geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 40 ve hibrit modellerde ise yüzde 45 artış olduğu kayıtlara geçmiş.

Birleşmiş Krallık’dan ise ikinci el elektrikli otomobil pazarı hakkında güzel bir rapor geldi. Rapora göre bu bölgede ikinci el elektrikli araba fiyatları 2018’in ilk çeyreğinde yüzde 41 artarak ciddi bir değerlenme göstermiş. Kullanılmış araba sitesi Autorola’nın verdiği bilgiye göre, ilk çeyrekte tüm kategorilerdeki kullanılmış araba fiyatları ise ortalamada sadece yüzde 5,3 yükselmiş. Dizel otomobillerin ortalama ikinci el fiyatlarında ise bir değişiklik olmadığı belirtiliyor. Bu da tüketicilerin elektrikli arabalara gösterdiği büyük ilginin sonuçlarından biri şeklinde kabul edilmekte. Ayrıca raporda yeni piyasaya çıkan elektrikli otomobillerin menzil, konfor ve teknik özellikler açısından çok daha çekici olmasının, bu popülerite artışına büyük etkisi olan sebepler olduğu da ifade ediliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.