btbilgi

BMW Group Münih’deki genel merkezinde Digital Day isminde bir bir teknoloji fuarı düzenledi. Alman otomotiv firmasının en son teknolojik gelişmeleri ve yenilikleri gösterdiği etkinliğin ana konuları kablosuz akıllı araç bağlantıları ve geliştirilmiş dijital servisler oldu.

Digital Day etkinliğinde BMW’nin yaptığı açıklamalardan biri gelecekteki modellerinin 5G hücresel bağlantıyı desteklemesi. Bu yenilik hızla artmakta olan veri aktarım hızları için daha iyi mobil bant genişliği ve gelişmiş araç bağlantı altyapısı anlamına gelmekte. Yakın gelecekte sunulacak BMW’lerde yüksek çözünürlükte ve yoğun veri içeren navigasyon haritaları bulunacak. Benzer donanımlı araçlar arasında doğrudan veri alışverişi gerçekleşebilecek. Bu teknolojinin birkaç yıl içerisinde devreye alınması bekleniyor.

Firma etkinlikte yapay zeka yatırımlarını artırdığını duyurma fırsatını da kullandı. 5G ile sunulacak gelişmiş veri bağlantısı, daha karmaşık yazılımların kablosuz olarak iletilebileceği ve yönetilmesi demek. Bu da firmanın yenilikçi araç içi uygulamalar ve akıllı hizmetler sunma politikasına destek oluyor. Bununla beraber daha akıllı güvenlik sistemleri de paketin bir parçası olacak.  Araçlara entegre edilecek yapay zeka bazlı güvenlik algoritmaları, kazaları önlemek için yarı otonom sürüş tekniklerini, gerçek zamanlı yol tehlike analizini ve hava durumu uyarılarını mümkün kılacak. Tam otonom bir gelecek de çok uzakta değil gibi.

BMW Digital Day etkinliğinin en dikkat çeken noktalarından biri ise “Operating System 7.0” (İşletim Sistemi 7.0). Yeni nesil iDrive otomobillerde kullanılacak bu sistem yenilikçi ve tamamen dijital kontrol panelleri sunuyor. Markanın takipçilerinin heyecanla beklediği, yeninden canlandırılan 8 Serisi gibi modellerde yeni işletim sisteminin ve yeni bir arayüzün kullanılacağı tahmin edilmekte. İmalat cephesindeki yeniliklerin başında ise, Ar-Ge süreçlerini hızlandıran ve testler sırasında zarar gören parçaların hızlıca yeniden üretilmesine imkan veren üç boyutlu yazıcı teknikleri geliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.