btbilgi

Çeşitli ülkelerin nükleer santraller konusunda radikal kararlar verdiği bir dönemde, NASA farklı bir şey deniyor. ‘Kilopower’ adı verilen yeni projesini tanıtacak olan ABD Uzay Araştırmaları Kurumu, uzay araçlarına güç verecek yeni bir teknoloji peşinde. Nükleer fizyon prensibi ile çalışacak Kilopower enerji birimleri, halen kurumun uzay araçlarında kullanmakta olduğu konvansiyonel radyoizotop termoelektrik jeneratörü (radioisotope thermoelectric generator – RTG) teknolojisinin yerine geçebilir.

Kilopower teknolojisinin amacı, uzayda stabil, güvenli ve ucuz bir enerji kaynağına sahip olmak gösteriliyor. Bu sistemin gelecekteki Ay ve Mars görevleri için kullanılması planları bulunmakta. Projenin ilk testleri, 1950’lerde Nevada çölünde kurulmuş olan ‘Nevada National Security Site’ (NNSS) isimli tesiste gerçekleştirilmiş. Kasım 2017 ve Mart 2018 arasında düzenlenen denemelerin başarılı geçmesi sonucunda, sistemin dünya çapındaki duyurusunun 2 Mayıs’da yapılmasına karar verilmiş.

Sistemin gelecekte uzay araçlarının ve istasyonların tüm günlük enerji ihtiyaçlarını karşılaması bekleniyor. Karşılanması gereken enerji ihtiyaçları arasında ışık, su ve oksijen üretimi; yaşam destek sistemlerine ve deney tesislerine gerekli elektriğin üretilmesi var. Kilopower sisteminin şu anda devrede olan RTG’lere göre 10 kat daha fazla enerji üreteceği belirtilmiş. Bu sayede uzayda daha uzun süreler kalınması ve daha geniş zaman aralığı gerektiren görevler gerçekleştirilmesi mümkün olacak. Ayrıca güneş enerjisinin kullanılmasının verimli olmadığı yerlerde farklı imkanlar sağlayabilir denilmekte.

NASA’dan uzaya nükleer enerji taşıyacak proje: KilopowerNASA’nın güç ve enerji sistemlerinden sorumlu baş mühendisi Lee Mason konuyla ilgili şu açıklamayı yapıyor: ”Ekstrem koşulları karşılayabilecek bir enerji kaynağına ihtiyacımız bulunmakta. Kilopower teknolojisi bize Mars’ın her noktasını keşfe açabilir. Buna su olma ihtimali yüksek bulunan kuzey kutup bölgeleri de dahil. Ay’da ise güneş enerjisinin kullanılamadığı, gölge altında kalan kraterlerin incelenmesi ve kaynak arama çalışmalarında işe yarayacak.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.