btbilgi

WIN Eurasia fuarları kapsamında Ekonomi Gazetecileri Derneği, Endüstriyel Otomasyon Sanayicileri Derneği ve Yıldız Teknik Üniversitesi iş birliğiyle “21. Yüzyıl’ın Dijital Fabrikaları” oturumu düzenlendi. Oturumdaki konuk konuşmacılardan Mitsubishi Electric Corporation Fabrika Otomasyon Sistemleri Yurtdışı Stratejik Planlama Departmanı Kıdemli Müdürü Hajime Sugiyama, Endüstri 4.0 ile birlikte fabrikalarda oluşan dijital dönüşüm sürecine dair dikkat çeken bilgiler verdi.

Konuşmasında dijital fabrikaların en önemli unsurlarından biri olan robotlara değinen Sugiyama, üretim hattındaki her türlü görevin tek başına robotlar tarafından yapılabileceğini düşünmenin doğru olmadığını ifade ediyor. Sugiyama basit işlerde robotları kullanabilirken, komplike işlerde insan desteği almanın daha verimli olduğunu aktarmakta. Bu yaklaşımın arkasındaki düşünce, insanların daha esnek ve çok sayıda farklı işlere kolayca adapte olabilmeleri.

Endüstri 4.0 ve dijital dönüşüm denildiğinde en çok endişe duyulan konulardan biri, robotların fabrikalardaki insanların işlerine son vermesi. Sugiyama böyle bir durumun pek mümkün olmadığını belirtiyor. Bunu şu sözlerle anlatıyor: “Her şeyden önce robotların programlanması için bile insana ihtiyaç duyuluyor ve şu anda dünya genelinde robot mühendisi eksiği var. Özetle, tamamen robot kullanılan bir fabrika yerine robotların insanlarla birlikte çalıştığı, dengeli bir karışımın olduğu dijital fabrikaların çok daha etkili olduğunu söyleyebiliriz.”

Sugiyama konuşmasında ayrıca Mitsubishi Electric’in Endüstri 4.0 konsepti olan “e-F@ctory”de robotların entegrasyonundan da bahsediyor: “Artık her şeyi gerçek zamanlı olarak görebiliyoruz. Böylece hangi ürünün hattının durduğu, makinenin kaç kez duraksadığı gibi tüm sorunları anında görebiliyor, tek bir hamlede sorunun ne olduğunu anlayabiliyor ve çözüm üretebiliyoruz. Bu sayede üretim hattındaki kısa süreli duruşları yaklaşık yüzde 70 oranında azalttık ve verimliliği yaklaşık yüzde 50 artırdık. Tam otomatik bir süreç olduğu için barkodu okuttuğunuzda robotun ayarları otomatik olarak yapılandırılıyor. Her türlü veri ağ tarafından toplanıyor ve kablosuz olarak sunucuya aktarılıyor. İşte Endüstri 4.0’ın en büyük avantajlarından biri bu.”

Robotları daha işlevsel hale getirmek için, insanların üretim hattında olmasını önemsediklerini de ekleyen Sugiyama; “Örneğin bir otomotiv fabrikasında sadece robot kullanıldığında pek çok sorun yaşanabiliyor. Üretim hattına gereken parçaları yüklemek için çok fazla sayıda ekipman gerekebiliyor. Hattın bir bölümünde oluşan kısa süreli duraksamalar tüm üretim hattını durdurabiliyor. Bu yüzden robotlar ve insanların birlikte çalışmasının daha verimli olduğunu düşünüyoruz” şeklinde konuyu özetlemekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.