btbilgi

Tarafsız ve etik gazetecilik her ülkede ve her koşulda pek mümkün olmayabiliyor. Bu konuda birşeyler yapmak isteyen Knowhere isimli startup, en ideal çözümü haberleri yapay zekaya bırakmada bulmuş. Nisan ayında sistemini devreye sokan firma ayrıca 1,8 milyon dolarlık VC yatırımı da almayı başarmış. Sistem yüzlerce siteden güncel haberleri topluyor ve bunları yeniden yazarak üç farklı versiyon üretiyor. Biri sağ, biri sol eğilimli ve biri de tarafsız bir bakış açısına sahip şekilde.

Teknoloji sitesi Motherboard’un verdiği bilgiye göre, bu teknoloji her gün internette yayımlanmış binlerce habere bakıyor. Haber metinleri dil tanıma ve kelime/cümle anlama algoritmaları tarafından elden geçiriliyor. Metinler somut bilgier ve yanlı söylemleri ayırt edecek şekilde taranmakta. Politik bazlı haberler ise tarafsız, pozitif ve negatif şekilde kategorilendirilmekte. Knowhere yapay zekası tüm analizlerden sonra 1 ile 15 dakika arasında bir işlem ile o haberin üç versiyonunu sıfırdan üretebiliyor. Yeni yazılmış versiyonlar insan editörlerin kontrolünden geçiyor ve onay verilirse “Knowhere News” isimli kendi haber portallerinde ve mobil uygulamasında yayımlanıyor.

Knowhere yapay zekası etik haberciliği geri getirecekFirmanın amacı insanların pek kolayca yapamadığı bir şeyi makine öğrenme teknikleri ile yapay zekaya yaptırmak. Bu da önemli olaylar hakkında dünya çapında çıkmış yüzlerce haberi tarayıp, hepsini okuyup, kendi bilgi ve deneyim süzgecinden geçirerek tarafsız şekilde analiz edebilecek farkındalığa sahip olmak. Knowhere yapay zekası tüm bu haberlerin özündeki gerçek ve somut bilgileri ön plana çıkartacak şekilde tasarlanmış.

Knowhere kurucu ortağı ve Baş Editörü Nathaniel Barling, sistemle ilgili resmi açıklamada şunları aktarıyor: “Bizim yapmaya çalıştığımız şey, bilgi aşırı yüklenmesini ve bunun sonucunda oluşan kirliliği aşabilecek bir gazetecilik yaklaşımı oluşturmak. Her haberin yarattığı çok farklı yorum ve taraflı bilgi aktarımını bir kenara koymaya çalışıyoruz. Böylece dünya çapında gerçekten doğru ve anlaşılabilir, tarafsız habercilik kaynağı yaratmak için ilk adımları atmaktayız.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.