btbilgi

İşlemci üreticisi AMD yeni açıklaması ile oyuncular, içerik üreticileri ve donanım meraklıları için ikinci nesil Ryzen masaüstü işlemcilerini tanıttı. Gelişmiş dört modele sahip yeni AMD Ryzen masaüstü işlemcilerinin dünya çapında satış sunulduğu da verilen bilgiler arasında. Yeni işlemciler Ryzen 7 2700X, Ryzen 7 2700, Ryzen 5 2600X ve Ryzen 5 2600 olarak listelenmiş.

2017’de ilk seri işlemcilerle sunulan ödüllü “Zen” mimarisinin üzerine inşa edilen ikinci nesil Ryzen’ler, üzerinde iyileştirmeler yapılmış “Zen+” çekirdeğini performans, özellik ve platform geliştirmeleriyle birleştiriyor. Yeni “Zen+” çekirdeği ilk nesil Ryzen işlemcilere göre arabellek ve bellek gecikmelerini azaltmakta. Bununla beraber AMD’nin SenseMI teknolojisi de Precision Boost 2 ile güncellenmiş. Böylece yeni nesil Ryzen işlemcileri sınıfının en yüksek çoklu işlem performansını sunmak için iş yükünü ve bilgi işlem ortamını akıllı bir şekilde analiz ediyor.

Yeni işlemciler oyuncular için de özellikler vermekte. Oyun deneyimleri 1080p Ultra, 1440p Yüksek ve 4K gibi çok kullanılan çözünürlüklerde daha akıcı hale gelecek. Ayrıca seçili ikinci nesil Ryzen işlemciler rakiplerine göre yüzde 20’ye kadar daha hızlı içerik üretimi sunması için planlanmış. Bu işlemcileri destekleyen tüm AM4 platformlarındaki XFR 2 teknolojisi dışında; işlemciler kendi PC’sini inşa etmeyi seven kullanıcılar için yüksek kaliteli Wraith Prism, Wraith Spire ve Wratih Stealth soğutucularla birlikte geliyor. Özellikle amiral gemisi işlemci olan AMD Ryzen 7 2700X, kutusundaki yüksek kalite termal performansı, güncellenmiş fan profili ve RGB kontrolleriyle geliştirilmiş aydınlatma özelliklerine sahip Wraith Prism soğutucu ile dikkat çekmekte.

İkinci nesil AMD Ryzen işlemciler için iyileştirilmiş yeni AMD X470 yonga seti, Soket AM4 anakartlar da bugünden itibaren mevcut olacak. Gelişmiş bellek uyumluluğu ve hız aşırtma özelliklerine ek olarak bu yeni anakartlar, yeni AMD StoreMI teknoloji yazılımını ücretsiz olarak sunuyor. Bu teknoloji, SSD’nin hızını, geleneksel mekanik bir sabit diskin kapasitesiyle birleştirerek, daha hızlı, akıllı ve kolay depolama sağlıyor. Şu anki tüm AM4 işlemcilerle uyumlu olan X470 anakartlar, halihazırdaki 300 serisi anakartların yerini alacaklar. Ayrıca 300 serisi anakartlar da bir yazılım (BIOS) güncellemesi ile yeni 2. Nesil Ryzen işlemcilerle de uyumlular. Piyasada bulunan çoğu anakart, “Ryzen Desktop 2000 Ready” işaretiyle birlikte güncellenmiş BIOS ile sunuluyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.