btbilgi

Cisco dünya çapında kurmakta olduğu inovasyon merkezlerine bir tane de Türkiye ofisi ekledi. İstanbul Teknik Üniversitesi Arı Teknokent’te açılan inovasyon merkezi, Cisco’nun 10’uncu tesisi oluyor. Bu merkezlerden daha önce kurulanlar Barselona, Berlin, Londra, Paris, Perth, Rio de Janeiro, Sydney, Tokyo ve Toronto’da bulunmakta. Merkez Türkiye’nin dijital dönüşümünü destekleyecek ve önemli sektörlerin iş sorunlarına dokunacak çözümler geliştirmek için açık, yaratıcı bir ortam sunmayı hedefi ile sunulmakta.

Cisco İstanbul İnovasyon Merkezi’nin yerli lojistik, taşımacılık ve üretim sektörlerinde Nesnelerin İnterneti uygulamalarına odaklanacağı belirtilmekte. Firma bu tesis ile müşterilerini, iş ortaklarını, startup’ları, kamu kuruluşlarını ve akademik çevreleri bir araya getirerek güçlü bir inovasyon ekosistemi oluşturmak niyetinde. Girişimciler Cisco’nun geniş teknoloji portföyüne ve uluslararası ağına erişerek fikirlerini hayata geçirme ve ürün geliştirme süreçlerini hızlandırabilecekler.

Yeni merkez İTÜ Arı Teknokent içinde 450 metrekarelik bir alanda yer almakta. Tesiste Cisco’nun iş ortaklarına ve startup’lara yeni fikirleri ortaklaşa geliştirip test edebilmeleri için sunduğu çözüm demo alanları ve araştırma laboratuvarları bulunmakta. Bunun dışında merkezde farklı çalışma ve işbirliği alanlarının yanı sıra, donanım ve yazılım geliştirme teknolojileri sunulacak.

İstanbul İnovasyon Merkezi halihazırda yerli ve yabancı şirketler ile Reengen, Blesh ve Borda Teknoloji gibi startup’lardan oluşan bir ekosistem ile çalışmaya başladı. Merkezin açılışında da hazır bulunan yerel startup’lar gerçek zamanlı lokasyon bazlı takip, varlık yönetiminden veri analizi ve Nesnelerin İnterneti uygulamalarına kadar farklı alanlarda çözümlerini gösterdiler.

Cisco firmasının 10’uncu inovasyon merkezi İstanbul’da
Cisco Türkiye Genel Müdürü Cenk Kıvılcım

Açılış töreninde konuşan Cisco Türkiye Genel Müdürü Cenk Kıvılcım, “Ülkemizde dijital ekonominin geleceği inovatif düşünebilme yeteneğine bağlı. Bu yeteneği geliştirmekse yeni bakış açılarını cesaretlendiren, yaratıcılığı teşvik eden ve bunları hayata geçirecek araç ve kaynakları erişim sağlayacak ortaklaşa bir çaba gerektiriyor. Bu merkezin hikayesi dijital dönüşüm çağında müşterilerimizin problemlerini inovatif bir şekilde çözmek vizyonu ile başladı. Türkiye dünyanın 10’uncu büyük ekonomisi olma yolunda ilerlerken, biz Cisco’nun dünyadaki 10’uncu inovasyon merkezini açıyoruz. İstanbul İnovasyon Merkezimiz sektörlerin yaşadıkları zorluklara ve sorunlara çözüm üreterek, Türkiye’nin hızla gelişen inovasyon ortamı için ufuk açıcı bir mihenk taşı olacak” dedi.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.