btbilgi

Her ne kadar Bitcoin son aylarda ciddi bir düşüş yaşamış olsa bile, hala bir adeti 8 bin 500 dolar ediyor. Bu durum madencilerin operasyonlarına ara vermeden devam etmelerine sebep olmakta. Kriptopara madenciliğinde yüksek bilgisayar gücü çok önemli. Dijital madencilikte saniyede en çok miktarda aritmetik işlemi yapan madencinin parayı kazanması sözkonusu. Bu da doğası gereği yüksek performanslı bilgisayarlar ve aynı zamanda çok fazla elektrik tüketilmesi anlamına geliyor.

Son yapılan araştırmalara göre Bitcoin madenciliğinin sebep olduğu elektrik tüketimi çok büyük miktarlarda. 2017’nin Kasım ayında tüm küresel bitcoin ağı tarafından tüketilen gücün, İrlanda’nın komple tüketiminden fazla olduğu olduğu tahmin edildi. O dönemde yılda 42 TW/saat’den fazla elektrik tüketildiği hesaplanmış. Bu da elektrik tüketiminde tüm madencilik eforlarını Yeni Zelanda ve Macaristan’ın önüne geçirmekteydi. Ayrıca yıllık 20 megaton karbondioksit emisyonu veya yaklaşık 1 milyon adetlik transatlantik uçuşa denk.

Digiconomist sitesinin özellikle Bitcoin madenciliği operasyonlarını takip eden sayfasında bu elektrik tüketimi ile ilgili ilginç bilgiler verilmekte. Şu andaki rakamlara göre güncel madencilik operasyonları yıllık 61,71 TW/saatlik elektrik harcamakta. Toplam elektrik tüketimi İsviçre’nin tüketimine denk hale gelmiş durumda. Şu anda Bitcoin madenciliği dünyanın en çok elektrik harcayan 43’üncü ülkesi pozisyonunda. Günlük harcama ise 169 bin KW/saatin üzerinde. Yıllık karbon ayakizi 30 megaton’un üzerine yükselmiş. Harcanan elektriğin yaklaşık 5 milyon 700 bin’den fazla ABD evini rahatlıkla besleyebileceği belirtilmekte. Tek bir başarılı Bitcoin madencilik işleminin harcadığı elektrik ile 32 ev bir gün boyunca beslenebilir.

The Guardian’daki bir makale durumu çok güzel özetliyor: Madenciler bu işlerden vazgeçmiyorlar çünkü harcanan elektrik maliyeti, eğer hesaplamalar sonucunda başarılı olunursa elde edilen kazançtan çok daha az. Eğer madenci bilgisayar hesaplamaları sonucunda bir nodül ortaya çıkartırsa, bu ona 12,5 Bitcoin kazandırıyor. Bu da şu andaki değer üzerinden yaklaşık 105 bin dolar etmekte. Dünya üzerindeki tüm madenciler bir sonraki parçayı çözebilmek için uğraşıyor. Eğer bilgisayar gücünüz diğerlerine göre daha yüksekse, şansınız daha fazla. Çünkü bir seferde sadece bir kişi kazanabiliyor. Yani herkes çok büyük bir rekabet içinde bilgisayar performanslarını (ve dolayısı ile elektrik tüketimini) devamlı artırma yoluna gidiyor.

Tüm bunların sonucunda bazı olumsuzluklar ortaya çıkmakta. Hızla artan yenilenebilir ve temiz enerji kaynakları, genelensek fosil yakıt bazlı enerji kaynakları ile kapışırken, üretilen enerjinin ciddi bir bölümünün insanlığın yararın kullanılabilecekken madenciliğe harcanması gibi. Veya madencilik yüzünden çok yüskek seviyelere erişmiş tüketimin, küresel iklim değişikliğine olumsuz etkide bulunması. Kısa vadede bu ve benzeri, olumsuz etkilerin azalması; Bitcoin’in ve diğer kriptoparaların değerlerindeki yükselme yüzünden pek de mümkün görünmüyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.