btbilgi

Önümüzdeki sene 10’uncu yılını kutlamaya hazırlanan Yıldız Teknopark, şimdiye kadar ekonomiye olan katkılarını bir raporla belgeledi. Yıldız Teknik Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Yıldız Teknopark’ın Genel Müdürü Prof. Dr. Mesut Güner, 2009 yılından bu yana gerçekleştirdikleri ihracat tutarının 180 milyon dolara yaklaştığını aktarmakta. Teknoparkın öncelikli hedefleri katma değeri yüksek ürünlerin geliştirilmesine katkı sağlamak ve ülkemizin cari açığının kapatılması için çalışmalar yürütmek.

Güner Yıldız Teknopark bünyesine 7 binden fazla kalifiye Ar-Ge personelinin görev yaptığına dikkat çekiyor. 280’i Ar-Ge, 102’i kuluçka olmak üzere toplam 382 firma faaliyet göstermekte. Şimiye kadar kabul edilen proje sayısı 2 bin 900’e yaklaşmış, bu projelerden elde edilen gelir ise 2,5 milyar TL civarında. Türkiye’nin en büyük teknoloji geliştirme bölgesi olmasının yanında, ülkenin en büyük kuluçka merkezine de ev sahipliği yapmakta olduğu aktarılıyor.

Yıldız Teknopark 180 milyon dolarlık ihracata imza attıYenilikçi bir fikre sahip tüm girişimcilere açık olan Yıldız Teknopark, yılın belirli dönemlerinde düzenlediği çeşitli yarışmalarla girişimcilere para ödülü, Yıldız Kuluçka’da yer alma fırsatı ve ABD’de Silikon Vadisi’nde bulunan Starcamp ofisinde hızlandırma programından yararlanma gibi birçok imkan da sunuyor. Türkiye’nin en büyük kuluçka merkezi olan Yıldız Kuluçka, şu anda 102 girişime ev sahipliği yapmakta. Yıldız Kuluçka’da bulunan girişimler, yararlanabildikleri ön kuluçka ve kuluçka programları ile şirketleşme yolunda hukuki, mali ve patent konularında ihtiyaçları olan bütün danışmanlık hizmetlerinden yararlanabiliyor.

Yıldız Teknopark, fikirlerini gerçeğe dönüştürmek isteyen Yıldız Teknopark firmalarının, YTÜ akademisyen ve öğrencilerinin projelerine Yıldız Prototip Atölyesi ilk üretim desteği de sunmakta. Atölyenin sahip olduğu gelişmiş üretim olanakları, girişimcilerin projelerini somutlaştırmalarına yardımcı oluyor. Bugüne dek 74 projenin gerçekleştiği ve iki firmanın ticarileştiği atölyede halen üzerinde çalışan proje sayısı ise 37. Yıldız Prototip Atölyesi’nde bugüne dek üretilenler arasında F16 simülatöründen bel fıtığı tedavisinde kullanılan traksiyon cihazına, 3D yazıcıdan hidrolik preslerde silindir kısmını korumak için kullanılan körüğe ve Cat6 kablo sarma makinesine kadar birçok farklı ürün var.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.