btbilgi

Dünya çapındaki üçüncü en büyük telefon üreticisi olsanı bile, her zaman her şey istediğiniz gibi gitmeyebiliyor. Çinli akıllı telefon devi Huawei 2017 sonu itibarı ile küresel akıllı telefon pazar payının yüzde 10’una sahip. Birinci sırada yüzde 19,2 payla Apple ve ikinci sırada yüzde 18,4 payla Samsung bulunmakta. Firma anavatanı Çin’de ve Asya ülkelerinde büyük bir başarı yakaladı. Avrupa’da ise belli bir miktar atılım yapabildi. ABD pazarı ise firma için en büyük baş ağrılarından birine sebep olmuş durumda. O derece ki, yavaş yavaş bu pazardan çekilme  işaretleri bile veriyor.

Sorunların başlangıcı 2018’in Ocak ayında AT&T ve Huawei arasındaki dağıtım anlaşmasının bozulması ile başladı. Her ne kadar ABD kökenli tüketiciler bu markanın telefonlarını SIM kilitsiz olarak yurtdışından getirtme şansına sahip olsa bile, tüketicilerin yüzde 90’ının telefonlarını direk bir operatörden paketli şekilde almayı tercih ettiği biliniyor. ABD operatör pazarının üçte birine hakim durumdaki AT&T ise, birdenbire Mate 10 Pro model telefonları satmaktan vazgeçti.

Bunun sebebi ise Şubat ayında anlaşıldı. ABD  istihbarat servisleri FBI ve CIA “Huawei ve ZTE marka telefonlara güvenmeyin” uyarısı verdiler. Buna açıklama ise FBI yöneticisi Chris Wray’den geldi. Bir ABD senatosu istihbarat toplantısında yabancı hükümetlerle çok yakından bağlantıları olduğu bilinen marka ve şirketlerle ilgili endişeleri bulunduğunu belirten Wray, özellikle Huawei ve ZTE markalarını topa koymuştu.

Tüm olayların üzerine şimdi de ABD Federal İletişim Komisyonu’nun (Federal Communications Commission), ulusal güvenliğe tehlike olarak gösterilen yabancı şirketlere atanan fonların kesilmesine yönelik kararı tuz biber oldu. İşin ilginç yanı, ne FBI ne de CIA tehlike arzettiklerini düşündükleri markalarla ilgili kesin ve somut deliller sunmamış durumdalar.

New York Times ve Reuters’da yayımlanan haberler, Huawei’nin tüm bunlardan sonra havlu attığına işaret etmekte. Firma ABD ofisindeki 5 yöneticinin işine son vermiş. Bunların arasında Yurtdışı Bağlantılardan Sorumlu Müdür Yardımcısı ve ABD hükümeti içinde Huawei adına lobi yapan ana yöneticinin de bulunduğu belirtilmekte. New York Times ayrıca Başkan Yardımcısı Eric Xu’nun yıllık analist toplantısında sarfettiği şu sözlerine de yer veriyor: “Bazı şeyler sırf biz istiyoruz diye değişemez. Onları bazen serbest bırakmak, sizi daha rahat bile hissettirebilir.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.