btbilgi

ABD kökenli iki perakende devi, ender görülen bir ortaklıkla beraber iş yapmaya başlıyorlar. Amazon ve Best Buy rekabeti bir kenara koyup, yeni bir akıllı TV serisi üretmeye karar vermişler. Washington’daki bir Best Buy mağazasında, iki firmanın CEO’ları olan Jeff Bezos ve Hubert Joly tarafından yapılan duyuru, tüketici elektroniği ve e-ticaret sektöründeki herkesin dikkatini çekmiş durumda.

Yapılan açıklamaya göre bu akıllı TV setleri toplamda 11 modelden oluşacak. İşletim sistemi olarak Amazon’un kendi özel Fire TV sistemi kullanılacak. Donanım kısmının ise Japon elektronik devi Toshiba tarafından sağlanacağı belirtiliyor. TV setleri Best Buy’ın kendi markası olan Insignia altında sunulacak ve hem fiziksel mağazalardan, hem de Amazon’un online mağazasından satın alınabilecek.

Wall Street Journal bu beraberliğin Best Buy’a daha çok yarayacağına işaret etmekte. Haberde bu sayede Best Buy firmasının Amazon’un çok geniş müşteri kitlesinin potansiyelinden faydalanacağı aktarılmakta. Jeff Bezos yayımlanan resmi açıklamada şu sözlere yer verilmekte: “Amazon ve Best Buy beraber çalışma konusunda uzun bir tarihçeye sahip. Bugün bunu yeni bir seviyeye taşıyoruz. Insignia ve Toshiba’nın sunacağı Fire Edition akıllı TV setleri en sevdiğiniz dizi ve filmleri harika görüntü kalitesi ile size getirecek. Televizyon deneyiminiz Alexa sayesinde her gün biraz daha iyi hale gelecek.”

Fire Edition akıllı TV’lerin hepsi sesli komut algılayan kumandalara sahip olacak. Ayrıca televizyonlara Amazon Echo serisi akıllı asistan cihazları aracılığıyla kumanda etmek de mümkün. Bezos’un da belirttiği gibi tüm modellerde dijital asistan Alexa desteği bulunacak. Alexa’ya sesli komut vererek TV’yi açıp kapatmak, kanal değiştirmek veya izlemek istediğiniz bir diziyi komutla aratmak sözkonusu. Dizi ve film içeriği desteği için Fire TV arayüzünde Amazon’un kendi video streaming servisi Prime Video dışında Netflix, HBO, PlayStation Vue ve Hulu gibi birçok başka servise de yer verilecek. Ayrıca akıllı TV serisi tonla uygulama ve oyunu da destekliyor.

İlk modellerin bu yaz Best Buy mağazalarında satışa çıkması bekleniyor. Yeni akıllı TV serisinin, Amazon’un 2017 yılında Element ile birlikte ürettiği ve artık stokta bulunmayan ilk nesil Fire TV serisi ile benzer fiyatlara sahip olacağı tahmin edilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.