btbilgi

Kendi kendine giden araçlar henüz dünya çapında deneme aşamalarında. Şimdilik bu araçlar bildiğimiz ve alışık olduğumuz arabalara benziyor olabilir. Fakat onlara iyice alıştığımızda, özellikle de otonom sürüş teknolojisi tamamen sorunsuz şekilde uygulandığında öyle görünmeyebilirler. Seviye 5 tipinde bir otonom araba tamamen yapay zekayla yönetileceği için direksiyona, pedallara veya gösterge panellerine ihtiyacı olmayacak. Ford’un yeni aldığı toplantı odası patenti de bize aynen bunu söylüyor.

Otomotiv devinin 12 Nisan’da kabul edilen ve yayımlanan patenti, Mohammed Omar Faruque tarafından ‘Ford Global Technologies’ şirketi adına başvurulmuş. Patent dokümanına ve beraberinde gelen çizimlere bakılırsa bu tam otonom bir araç olacak. Ama şoför koltuğu, direksiyon veya ön cam gibi aşina olduğumuz öğeleri bulunmayacak. Aracın en büyük özelliği ise ana gövdesinde küçük bir toplantı odası bulunması.

Patent dokümanında bu araç şu şekilde anlatılmakta: “Bu araç bir yandan tam otomatik şekilde çalışırken, bir yandan da farklı işlevler görebilecek bir yolcu bölümüne sahiptir. Ortadaki masa yolcuların hep beraber oyun oynamasına veya iş yapmasına imkan sağlamaktadır. Yolcu bölümü bunun için özellikle geniş bir alana sahip şekilde tasarlanmıştır. Kullanıcılar koltukları değişik pozisyonlara çekerek veya tamamen kaldırarak, bu alanı değişik işler için kullanabilecekler. Bazı yolcu bölmesi konfigürasyonları yan panellerin dışarıya açılmasına ve etrafı görmeye fırsat vermektedir.”

Geleceğin toplantı odası tekerlekli ve tam otonom olabilirGizmodo sitesinde bir makale yazan Jason Torchinsky, bir başka otomotiv devi olan GM firmasının Seviye 5 tam otonom araç planını acımasızca eleştirmişti. Torchinsky sunulan aracın vizyonsuz olduğunu ve sadece pedalları/direksiyonu olmayan bir Bolt modeli olduğunu ifade etmekte. Firmanın tam otonom bir aracın tasarımına ve işlevselliğine hiç kafa yormadığını eleştiren yazar, 1950’lerdeki hayal gücünün bile otonom araba tasarımı için daha başarılı olduğuna dikkat çekmekte. Ford’un yaratıcı otonom toplantı odası aracı patentinin bu açıdan doğru bir yerde olduğu rahatlıkla söylenebilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.