btbilgi

Ocak ayında Dünya yörüngesine dört küçük uydu fırlatıldı. Swarm Technologies firmasının tasarladığı “SpaceBees” (Uzay Arıları) adlı uyduların her biri bir dilim ekmek büyüklüğünde (10 x 10 cm). Burada ufak bir sorun oluşmakta. Uzaya fırlatılan uyduların ve nesnelerin kontrolden geçtiği ABD Federal İletişim Komisyonu (FCC), nano uydu da denilen bu cisimlerin yörüngede olup olmaması gerektiğine bir türlü karar veremiyor.

Bu durum Mart ayında ciddi bir skandala dönüştü. Çünkü Swarm Technologies firması bu dört nano uydu cihazını FCC’den resmi izin alınmadan Dünya yörüngesine yollamayı başardı. FCC 2017’nin Aralık ayında bu uyduların güvenlik problemi yaratabileceği sebebi ile fırlatılmalarına izin vermemişti. Yapılan açıklamada buna sebep olarak, uyduların Uzay Gözlem Ağı (Space Surveillance Network) teleskoplarının takip edebileceği boyuttan küçük olması gösterilmişti. Takip edilemeyen boyuttaki cisimler de yörüngede dönmekte olan başka uydu ve uzay araçlarına tehlike oluşturabiliyor.

Hükümetler nano uydu teknolojisi ile nasıl başa çıkacağını bilmiyorIEEE Spectrum sitesi FCC kurumunun eskiden bu görüşte olmadığını açıklıyor. Kurum geçtiğimiz beş yıl içinde, 3,5 x 3,5 cm büyüklüğünde ve 0,2 cm kalınlığında bazı başka nano uydu cihazlarının fırlatılmasına izin vermiş durumda. Bu da, izin verilen uyduların bazılarının Swarm firmasının reddedilen SpaceBees cihazlarından bile küçük olduğu anlamına gelmekte. Swarm Technologies ise FCC’nin bu çifte standartlı yaklaşımından rahatsız olarak, uydularını Hindistan kökenli bir roket firması ile yollamayı tercih etmiş. Bu da FCC’nin büyük tepkisini çekmiş durumda.

Bu karışıklığın, uydu iletişiminin geleceğinin giderek artan şekilde minyatürleştirildiği bir zamanda ortaya çıkmasının büyük bir şanssızlık olduğu belirtilmeke. Küçük uydular geleneksel boydaki gözlem ve iletişim uydularından çok daha düşük maliyete sahipler. Ayrıca tek bir uydudan daha geniş bir alanı kapsayan; daha yüksek çözünürlüklü görüntüleme ve veri toplama yapabilecek bir ağ şeklinde çalışmaları da mümkün. Sırf bu potansiyeli değerlendirmek için Swarm gibi küçük ve Elon Musk’ın SpaceX’i gibi büyük tonla firma çalışmalarını sürdürmekte.

Faakt FCC’nin nano uydu teknolojisi hakkındaki endişelerinin geçerli olduğu da bir gerçek. Yörüngede dönecek ve saptanamayacak yüzlerce küçük uydu, diğer uydular veya atmosferde hareket eden uzay araçları için tehlike yaratma potansiyeline sahip. Bir diğer yandan Futurism sitesi devlet kurumlarının hızla ilerleyen teknolojiyi regüle etme konusunda geride kalmakta olduğu gibi bir ihtimale de dikkat çekiyor. Yine de FCC bu konuda olumlu adımlar atıyor, 27 Mart tarihinde küçük uydular için başvuru ve izin süreçleri ile ilgili yeni bir düzenlemenin yürürlüğe girmesi için çalışma başlatıldığı açıklanmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.