btbilgi

Binance.com dünyanın önde gelen uluslararası dijital döviz borsalarından. Çin merkezli firma 7 Mart’ta gerçekleşen bir siber soygun teşebbüsünün suçlularının yakalanmasına yardımı olacak kişilere 250 bin dolar değerinde kriptopara ödülü vereceğini duyurdu. Duyuruya göre bu ödül, Binance’ın kendi kriptoparası olan BNB ile ödenecek. Binance firması buna ek olarak, gelecekteki hack girişimleri karşısında ödül olarak vermek üzere 10 milyon dolarlık kriptopara rezervi de ayırdığını açıkladı.

Antivirüs firması ESET‘in verdiği bilgiye göre, siber saldırganlar tarafından Binance müşterilerine yönelik uzun soluklu bir kimlik avı kampanyası yapıldı. Saldırı, web sitesi adresinde bir karakterin veya karakterlerin aldatıcı şekilde kullanılmasını içeren ‘homograph saldırısı’ olarak bilinen teknikle gerçekleştirildi. Bu olayda kullanıcılar kendilarine gelen ve gerçekmiş gibi görünen kimlik avı mesajları yüzünden, kimlik bilgilerini Binance.com’a benzeyen bir sahte Unicode sitesine girme konusunda kandırılmışlar. Hırsızlık teşebbüsünün kendisi ise sadece iki dakika içinde gelişmiş. Saldırganlar, kriptopara birimleri Viacoin (VIA) ve Bitcoin (BTC) içeren bir dizi otomatik işlem gerçekleştirmiş.

Saldırganların asıl hedeflerinin, oltalama (phishing) saldırısı yoluyla ele geçirdikleri müşteri hesaplarını boşaltmak olduğu aktarılıyor. Saldırıya uğrayan hesaplar için özel olarak oluşturulmuş API anahtarlarını kullanan saldırganlar, hesaplara BTC’yi satmaları ve VIA’yı satın almaları için otomatik talimat veriyorlar. Binance.com’un açıklamasına göre saldırganlar, ‘soygun için hazırladıkları ve VIA ile doldurdukları 31 hesaptan VIA’yı satarak BTC’ye taşımaya çalıştılar‘.

Neyse ki bu şüpheli alım satım faaliyetleri borsadaki otomatik risk yönetim sistemini tetiklemiş. Saldırı farkedilince çekimler bloke edilmiş ve sahte işlemler tersine çevirilmiş. Saldırganların böylece nakit para çekemedikleri ve plana yönelik yaratılan hesaplara soyguncular tarafından yatırılan paraların dondurulduğu bilgisi de veriliyor. 2018’in başında Japonya kökenli kriptopara borsası Coincheck de benzer bir saldırıya uğramıştı. O zaman başarılı olan siber suçlular 530 milyon dolar değerinde sanal para ele geçirmişlerdi. Coincheck paraları çalınan yatırımcılara zararlarını karşılama sözü verdiği için, olay çok büyümeden çözülmüştü.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.