btbilgi

Liderlik ve insan kapasitesi üzerine uzman, 50 yıldır politik konularda köşe yazarlığı yapan Alan Watkins ‘23. İnsan Kaynakları Zirvesi’ için Türkiye’ye gelecek. 8-10 Mayıs tarihleri arasında Volkswagen Arena ve Uniq İstanbul’da gerçekleştirilecek etkinlikte konuşacak Watkins, zirve öncesinde yapay zeka ve robotlarla ilgili gelecek öngörülerini paylaştı.

Alan Watkins’den yapay zeka ve robotların geleceği öngörüleriRobotlar insanlık için yeni bir fırsat

“McKinsey Global Institute tarafından yayınlanan rapora göre, robot teknolojilerin kullanımı ile 2030’da 400 ila 800 milyon arasında insanı işten ayrılmaya veya iş değiştirmeye zorlayacak. Ancak robotların sayısındaki artış insanlık için çok olumlu bir değişim yaratabilir. İnsanlığın bu fırsatı yakalayıp amacını, işin doğasını ve bireyler arasındaki ilişkileri etkin şekilde yeniden değerlendirebilirmesi gerekli.”

İK süreçlerinde iyileşme mümkün

“Yapay zeka teknolojisi insan kaynakları için olumlu değişiklikleri beraberinde getirebilir. Bu yeni dönem İK uygulayıcılarının odak noktalarını ücretlendirme ve işe alma gibi süreçlerden, insan gelişiminin daha derin olarak anlaşılmasına doğru çevirebilir. Dünyadaki artan değişim hızına ayak uydurabilmek için insan kapasitesini hızlandırmak istiyorsak bunu yapmak zorundayız. Yapay zeka dünyadaki bireyler, ekipler ve organizasyonlar arasındaki iletişimin birçok yönünü değiştirmeye devam edecek.”

Yapay zeka insanların yerini alır mı?

“Stephen Hawking’in ‘yapay zekalı robotların gelecekte insanlığın yerini alacağı’ teorisinin gerçekleşmesi konusunda ciddi bir risk bulunuyor. Bunun gerçekleşmediğinden emin olmak için küresel olarak yapay zekayı nasıl geliştirdiğimiz hakkındaki düşüncelerimizi kökünden değiştirmemiz gerekiyor. “Yapay Zeka Ölümsüzlüğü” isimli yeni kitabımda bu konuya detaylı olarak değineceğim. Kitapta insanlığı kurtarabilecek 2 seçenek olduğunu belirttim. İlki yapay zekayı kodlayan insanların ahlaki kapsamlılığını geliştirmek. İkincisi ise yapay zekayı, çoğu insanın yapabileceğinden çok daha yüksek bir ahlaki kodla çalışacak şekilde kodlamak. Daha sonra ise yapay zekayı kendisini kodlayacak şekilde yetkilendirmek.”

Bazı meslekler tarihe gömülecek

“Tekrarlayan ve dar uzmanlık alanlarına dayanan birçok iş, yapay zeka veya robotlara yenilecektir. Hollanda’daki sevkiyat limanlarında kullanılan sürücüsüz otomobil teknolojileri bu alanlara iyi bir örnek olabilir. Birçok tekrarlanan hammaliyet iş robotlar tarafından ve teknik uzmanlık gerektiren birçok iş de yapay zeka tarafından yapılacak. Yapay zeka doktorlar, avukatlar, muhasebeciler ve diğer danışmanlık hizmetleri gibi işlerin bazı işlevlerini zaten almış durumda. Ancak yapay zekanın tüm meslekleri hükümsüz kılma ihtimali olmadığını unutmayalım.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.