btbilgi

Perovskite doğada bulunan mineral perovskitin yapısını taklit eden, laboratuarda geliştirimiş bir kristalize materyal. Bu yenilikçi materyal ile yapılmış çeşitli çalışmaları daha önce haber vermiştik. İlgi sebebi olması, sentetik Perovskite ile yüksek performanslı fotovoltaik ürünler geliştiriliyor olması. Bu kristal laboratuarda nispeten ucuz ve kolay şekilde çoğaltılabilmekte. Bu sayede de geleceğin yüksek hacimli, düşük maliyetli güneş enerjisi toplama hücrelerinde kullanılacak.

Her ne kadar Perovskite geleneksel silikon bazlı güneş hücreleri için ideal bir alternatif gibi görünse de, küçük bir soruna sahip. İnce film formatında kullanıldığı zaman dış mekanlardaki neme maruz kalıyor ve hızla bozunmaya uğruyorlar. Biliminsanları ve araştırmacılar harıl harıl bu zayıflığın üstesinden gelecek teknikleri inceliyorlar. Bir yandan da bu materyal ile imal edilen deneysel hücrelerin verimliliği artmaya devam ediyor.

Avrupa Birliği kökenli Solliance konsorsiyumu, bu sorun üzerine çalışmakta olan pek çok araştırma kuruluşundan biri. 2017’nin Kasım ayında ince film formunda Perovskite güneş hücreleri için yüzde  13,5’luk bir dünya rekorunu açıklamışlardı. Yani bu hücreler üzerlerine düşen foton ışınımının yüzde 13,5 kadarını elektriğe çevirebiliyor. Geçtiğimiz hafta ise bu konsorsiyumdan yeni bir fotovoltaik rekoru daha geldi. Geliştirilen hücrelerin en son versiyonu yüzde 14,5 oranında verimliliğe sahip.

Bu duyurunun bir diğer önemli yanı ise hücrelerin pratikteki kullanımı üzerine. Konsorsiyum ilk kez yeni hücrenin önemli bir verimlilik kaybı olmadan, daha büyük bir modül oluşturmak için diğerleriyle bağlantılı şekilde kullanılabileceğini de göstermiş durumda. Yani artık bu hücreler ile yeni nesil güneş panelleri üretilmeye çok yakınız. Bu teknolojinin bir diğer avantajı ise varolan üretim maliyetlerini düşürecek olması. Yapılan açıklama şu şekilde: “Şu anda kullanılmakta olan elektrotların dışında, tüm katmanlar standart bir üretim ortamında ve 120 derecenin altındaki sıcaklıklarda işlenebilmekte. Bu sayede de özelleşmiş ve pahalı ekipmanların kullanılması ihtiyacı azaltılabilmektedir.”

Solliance konsorsiyumunun Perovskite hücrelerinin seri üretimine ne zaman başlayacağı konusunda kesin bir tarih yok. Fakat üyeleri arasında Panasonic, yenilikçi yenilenebilir enerji şirketi Greatcell Solar Limited ve Rusya merkezli güneş enerjisi girişimci inkübatörü Solartek gibi ciddi isimler var. Teknoloji seri üretime hazır olduğunda, büyük ihtimalle birkaç yıl içinde bu tür panellerin piyasaya çıkışını görebiliriz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.