btbilgi

Her yıl yaklaşık 900 tondan fazla ağırlıkta hamilelik testi plastiği çöpe gidiyor. Geri dönüşüme pek girmeyen bu ürünler çevreye yeterince zarar vermiş durumda. İlk hamilelik testi ürününün piyasaya çıktığı zamandan beri 30 yıl geçmiş ve teknolojide şimdiye kadar pek değişiklik olmamış. Lia Diagnostics adında bir şirket ise daha yeşil, çevreye zarar vermeyen bir ürün geliştirmiş. Her ne kadar hamilelik testlerini yapanların o andaki ilk dertleri çevreyi korumak olmasa bile, en azından bilinçli tüketici olma yolunda bir adım daha böylece atılabilir.

Çevreye zarar veren hamilelik testi ürünleri sadece plastik kullanmıyor. Bunun yanında mikro elektronik devreler, minik bataryalar ve ekranlar da bu ürünlerin zararlı parçalarından. Lia’nın geliştirdiği ürün ise doğada ve su ortamında tamamen çözünebilir, klozete atılabilir ve hatta kompost (gübre) malzemesi olarak bile değerlendirilebilir. Ürün bu yenilikçi yaklaşımı sayesinde, Fast Company’nin ‘2018 World Changing Ideas Awards’ (2018 Dünyayı Değiştiren Fikirler Ödülleri) yarışmasında ‘Sağlık’ kategorisinde birinciliği almış.

Bunu sağlayan şey hamilelik testi ürününün bitki ve mineral bazlı protein liflerinden imal edilmiş olması. Ürün sadece biyoçözünebilme yeteneği ile çevreye zarar vermemekle kalmıyor, çöpe atılmadığı için (eğer saklamaya karar verirseniz) sırrınızı da koruyor. Ürün bir zarfa girecek kadar ince ve arka cebinizde taşıyabileceğiniz kadar da küçük boyutta. Lia firması bu ürünün çözünebilirlik özelliğini göstermek için bir su testi yapmış. Test ürününü bir 3 katlı tuvalet kağıdı ve tuvalete atılabilir bir ıslak mendil ile aynı miktar suda bekletmişler. Sonuçlar yukarıdaki YouTube videosunda görülebilmekte.

Ürünün bir diğer önemli denemesi ise toprakta yokolma testi olmuş. Lia’nın blog sayfasında fotoğraflarla çözünme süreci gösterilen ürün, yaklaşık 10 hafta içinde tamamen organik kompost maddesine dönüşmekte. Testin kendisi ise geleneksel hamilelik testleri ile aynı şekilde işlev görüyor. Testi yapacak kişi üzerine çok az miktarda işiyor, ürünün örnek toplama alanı benzerlerine göre daha geniş olduğu için sıçramayı da azaltmakta. Birkaç dakika beklemeden sonra eğer cihazda tek çizgi varsa hamilelik gerçekleşmediğine, iki çizgi varsa ise gerçekleştiğine işaret ediyor. Lia ürünlerinin yüzde 99 oranla doğru sonuç verdiğini iddia etmekte.

Lia breaks down like toilet paper when you flush it. No waste, no worries.

A post shared by Lia Diagnostics (@meetlia) on

Lia ürünü için 2017 yılının Aralık ayında ABD’de FDA (U.S. Food and Drug Administration) kurum onayını almış. 2018’in yaz aylarında da testler mağazalarda ve Amazon’da satılmaya başlanacak. İçinde iki adet test cihazı bulunan bir paket 13 ila 15 dolar arasında fiyatlandırılacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.