btbilgi

Sadece güneş enerjisi kullanan kara araçlarında hız rekorunu, Kaliforniya Politeknik Üniversitesi’nden bir ekip kırmayı başardı. Üniversitenin Prototip Araçlar Laboratuvarı’nda (PROVE Lab) üretilen DAWN, bünyesinde batarya veya benzer bir enerji depolama teknolojisi barındırmamasına rağmen, saatte 100 kilometre hıza çıkarak bu rekoru kırmış durumda.

İki buçuk yıllık bir çalışmanın sonucu olan DAWN, yüzlerce saatlik bilgisayar simülasyonlarından sonra üretilmiş. Araç tasarım ve üretim aşamalarında rüzgar tüneli testlerine sokulmuş ve bu sayede mümkün olan en aerodinamik forma kavuşabilmiş. Sadece birkaç kilogramlık sürtünme oluşturan araç, üzerindeki 2 kW’lik güneş panelleri ile güç topluyor. Bu gücün tamamı elektrik motorlarına aktarılmakta ve depolanmamakta.

DAWN’ın üretim amacı, güneş arabalarının verimliliğini ve yüksek fiyat/performans oranlarını ispatlamak olarak aktarılıyor. Seri üretim için uygun bir tasarım değil belki fakat kullanılan teknolojiler, aerodinamik özellikleri ve yenilikçi yaklaşımı ile kesinlikle dikkat çekiyor. Araçtaki elektrik motoru yüzde 97 verimle çalışmakta. Yani toplanan enerjinin neredeyse tamamı hıza dönüştürülebilmekte. Bu türden bataryasız güneş arabaları için bir önceki hız rekoru saatte 90 kilometre imiş. DAWN ise saatte 100 kilometre hıza çıkarak rekoru egale etmiş.

Aracın üzerinde 605 adet tekil güneş hücresi bulunmakta. Bu hücreler güneş enerjisi ile dünya çevresinde uçmayı başaran Solar Impulse II hava aracının üzerindekiler ile aynı tipte. Bu türden hücreler artık çatılarda görmeye alıştığımız güneş panelleri ile benzer bir teknolojiye sahip ve epey ucuza mal edilebiliyor.

Aracın direksiyonu yok, sürücüsü ile birlikte toplamda 200 kilogram ağırlıkta ve gövdesi tamamen havacılık standartlarındaki karbon-fiberden imal edilmiş. Hafif yarış bisikleti tekerlekleri üzerinde giden araç, böylece yerle olabilecek en az sürtünmeyi de garantiliyor. Aracın ilginç bir başka özelliği de üzerinde bulunan bir sensör ile ön tarafı havalanmaya başlarsa bunu saptayabilmesi. Tekerleklerin yerden yükseldiği saptandığı anda, aracın üzerinde bir kanat açılarak gövdeyi yere doğru bastırıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.