btbilgi

QNB Finansbank’ın çocukları geleceği hazırlamak üzere yürüttüğü “Minik Eller Büyük Hayaller” platformu kapsamında, Microsoft Türkiye ve Habitat Derneği’nin iş birliği ile gerçekleştirilen “Minik Parmaklar Geleceği Programlıyor” kodlama eğitimi ile hayata geçirilen KODU Cup Türkiye yarışmasının bu yıl üçüncüsü düzenleniyor. Temanın “Uzayda Yaşam” olarak belirlendiği yarışmada, 8-14 yaş arası öğrenciler üçerli gruplar kurarak kendi oyunlarını tasarlayacaklar.

KODU Cup Türkiye yarışmasında öğrencilerin başvuruları öğretmenleri tarafından yapılabiliyor. Başvurular arasından 8-11 yaş kategorisinden beş ve 12-14 yaş kategorilerinden de beş takım olmak üzere toplam 10 takım, öğretmenleri ve bir velileri ile birlikte İstanbul’da yapılacak finale davet edilecek. Finalde yarışmacılar oyunlarını jüri karşısında tanıtacaklar ve her bir yaş kategorisinden ilk üçe kalanlar ödüllendirilecek. Birincilere ise ayrıca Kodu Kupası takdim edilecek.

2015 yılında hayata geçirdiği “Minik Eller Büyük Hayaller” kurumsal sosyal sorumluluk platformu ile yenilikçi, yaratıcı ve analitik bireyler yetiştirmeyi hedefleyen QNB Finansbank, bu çatı altında gerçekleştirilen “Minik Parmaklar Geleceği Programlıyor Projesi” ile yeni yüzyılın gereklilikleri doğrultusunda çocukların teknoloji okuryazarlığı konusundaki becerilerini geliştirmeyi hedefliyor.

Minik Parmaklar Geleceği Programlıyor projesi kapsamında eğitimlerin başladığı Haziran 2015’ten bugüne Siirt’ten İstanbul’a32 farklı ilde; 8-14 yaş arasındaki çocuklara, sınıf ortamında sekiz saatlik “KODU Programlama Dili” eğitimi verilmiş durumda. Şubat 2018 itibarıyla da 32 ilde 16 bin 200 çocuk KODU eğitimi almış. Eğitimleri veren 300 gönüllü eğitmenin 160’ı bu konuda gerekli eğitimleri alan gönüllü finans sektörü çalışanlarından oluşmakta. 2018 yılı içerisinde de devam edecek projeyle bu yıl 6 bin çocuğa kodlama eğitimi verilmesi planlanıyor. Projenin nihai hedefi ise 20 bin çocuğa ulaşmak.

KODU Cup Türkiye 2018 yarışması için son başvuru tarihi 30 Haziran 2018. Başvurular yarışmanın resmi web sitesinden yapılabiliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.