btbilgi

Gelecekte elektrikli taksiler sadece sokaklarda ve şehirlerde yer almayacak. Birçok büyük teknoloji ve otomotiv firması bu konseptle haşır neşir durumdayken, bazı daha küçük girişmciler ise benzer hizmetleri su üzerinde vermeye hazırlanıyor. Bu firmalardan olan SeaBubbles, son birkaç yıldır tümüyle elektrikli bir hidrofil su taksisini test etmekle meşgul.

Bir Fransız şirketi olan SeaBubbles, İsviçre’deki Cenevre Gölü’nde bu yenilikçi araçın denemeleri ile uğraşmakta. Firma yakın gelecekte hidrofoil tipi taksisi ile bölgede resmi bir servis başlatmak niyetinde olduğunu söylüyor. Hidrofoil teknolojisi bir botun gövdesini su üzerinde kaldırarak, daha düşük sürtünme sağlayan bir yöntem. Bu teknik alttan kanatlı ve orijinal tasarımlı teknelere daha yüksek hızlar sağlayabilmekte. Hidrofoil gemiler aynı zamanda yolculara su üzerinde uçuyor hissi de veriyor, bu da deniz tutmasını azaltabilecek bir etki yaratmakta. SeaBubbles teknesi iki adet 10 kW’lik elektrik motorunu besleyen 20 kWh’lik bir batarya ile çalışıyor. Bu kapasite araca yaklaşık bir saatlik bir kesintisiz operasyon süresi vermekte.

Şirket Cenevre Gölü’nde başlatmayı planladıkları su taksisi servisi dışında, Paris’in Seine nehri gibi lokasyonlarda da aracı hizmete sokmak niyetinde. Ayrıca çeşitli göller ve başka nehirler için de planlar yapılmaktaymış. Fakat SeaBubbles firması birtakım bürokratik engellerle karşı karşıya. Her ne kadar elektrikli tekneler pek fazla gürültü yapmadan, çevreyi kirletmeden çalışsa da, hidrofoil araçların yükseltilmiş seyir konumunu korumak için yüksek hızlara çıkması gerekiyor. Nehir ve göllerde kullanılan araçların ise genelde belli hız kısıtlamalarına maruz kaldıkları bilinmekte.

Bu durum firmanın Paris’teki servis planlarını yavaşlatmış durumda. Yine de aracın nehir testleri için izin alınmış ve eğer araç testler sonucunda güvenli sayılırsa, gelecek yıl Uber benzeri bir taksi hizmetini kullanıcılara sunabilecekler.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.