btbilgi

Enerji alanındaki inovasyonları destekleyerek yatırım yapan EIT InnoEnergy, startup’lara yönelik enerji ve temiz teknoloji konulu PowerUp! yarışmasını düzenliyor. Türkiye ve 23 Avrupa ülkesindeki startup’ların katılabildiği yarışmanın başlıca alanını enerji ve temiz teknoloji sektörü oluşturuyor. Ancak mobilite, siber güvenlik ve akıllı şehirler de kapsam dahilinde bulunmakta.

Yarışmaya olan yoğun ilgi ve talep nedeniyle PowerUp! organizatörü EIT InnoEnergy, birincilik ödülünü 20 bin Euro’dan 30 bin Euro’ya yükseltmiş durumda. Yarışmanın ikincilik ödülü 10 bin Euro, üçüncülük ödülü ise 5 bin Euro. En başarılı projelerin yaratıcıları 150 bin Euro’ya varan finansman sunacak prestijli EIT InnoEnergy Highway Hızlandırıcı Programı’na davet edilecekler. Yarışmanın Türkiye ayağının sorumlusu ise firmanın Türkiye’deki tek partneri olan Sabancı Üniversitesi.

PowerUp! başvurusunu tamamlayan ve ön değerlendirmede yeterli bulunan startup’lar, 5-6 Mayıs’ta gerçekleşecek Bootcamp’e davet edilecek ve 10 Mayıs’taki ülke finalinde yer alabilecekler. Türkiye’deki finalde kazananlar, 19 Haziran’da gerçekleşecek Büyük Final için Prag’a davet edilecekler. Yarışmaya katılmak için bir takım kurmak ve pazara yeni bir ürün ya da hizmet sunmak gerekli. Şartları yerine getiren ekipler yarışmanın resmi web sitesindeki formu doldurup hemen başvurabilir.

Yarışmaya başvuran projeler arasında en iyilerin kendilerinin know-how’undan faydalanma imkanına sahip olacağını söyleyen EIT InnoEnergy Orta Avrupa CEO’su Jakub Miler şu açıklamayı yapıyor: “Biz startup’lara yatırım yapan diğer şirketlerden farklıyız. Ticari hale gelene kadar projeleri sadece finanse etmekle kalmıyor, aynı zamanda destekliyoruz. Örneğin, takım oluşturma, eğitim, koçluk, mentorluk ile ilgili hizmetler sunuyoruz. Buna ek olarak, dış finansman kurumlarına erişimi kolaylaştırıyoruz, risk sermayesi ağlarıyla işbirliğine yardımcı oluyoruz ve ürünün kendisini de geliştiriyoruz. Bunun için araştırma kurumları ve üniversitelerle işbirliği yapıyor, çeşitli alanlardan mühendisleri davet ederek işbirliği ortamı yaratıyoruz.”

EIT InnoEnergy’nin İş Oluşturma Yöneticisi Michał Kraszewski ise PowerUp!’ın aynı zamanda çevre korumanın iyileştirilmesine katkıda bulunmak için de bir fırsat olduğunu vurguluyor: “Bunun bir örneği de Polonya ekibi tarafından geliştirilen Bin-e. Bu, kentsel atıkları kendi kendine tanıyan ve ayırt edebilen akıllı bir çöp sepeti. Bu girişim, şu ana kadar 100 cihaz sattı ve yakınlarda yaklaşık 500 bin Euro tutarında bir destek aldı!”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.