btbilgi

Çin polisi hassas bir yüz tanıma teknolojisi sayesinde, bir pop konsere katılan 50 bin kişilik bir kalabalıkta bir kaçağı yakalamayı başardı. Verilen bilgiye göre suçlu kişi Jiangxi eyaletindeki Nanchang şehrinde, bir Hong Kong şarkıcısı olan Jacky Cheung’un konserine katılmış. İsmi açıklanmayan kaçağın bu gelişmeyi beklemediğini, South China Morning Post gazetesi haberinde aktarmakta.

Resmi raporlarda aile adı Ao olarak geçen 31 yaşındaki kaçağı yakalayan polis memuru olayı şu sözlerle anlatıyor: “Ao’nin maliye odaklı bir suça karıştığından şüphelenilmekteydi ve ulusal bir online suç listesinde yer almaktaydı. Kendisini yakaladığımızda çok şaşırmıştı. Tutuklanırken boş bir yüz ifadesi ile bakıyordu.” Kaçak kişi bu kadar kalabalık bir etkinlikte tanınmasının imkansız olduğuna inanıyormuş. O yüzden de gayet rahat davranmış ve konsere hiç endişe duymadan gitmiş denilmekte.

Çin emniyet güçlerinin kullandığı yüz tanıma teknolojisi 2015 yılında devreye alınmış. Çok büyük yatırımlar yapıldığı bilinen sistem, bu türden kapsamlı bir biyometrik teknolojisinin en dikkat çekici günlük hayat entegrasyon örneklerinden biri olarak tanımlanmakta. Sistemin sadece binlerce kişi arasından belli bir suratı tanıma özelliği değil, aynı zamanda arka planda çalışan suçlu veritabanının genişliği de önemli özelliklerinden biri. Verilen bilgiye göre kaçak eşiyle birlikte konsere gelirken şehirlerarası bir yolculuk yapmış.

Yüz tanıma sisteminin söylendiği kadar başarılı olup olmadığı kesin şekilde bilinmiyor. Uzmanlar bu haberin insanları korkutmak için özellikle abartılan yanları olduğuna inandıklarını aktarmakta. Fakat Çin uzun zamandır bu türden bir suçlu tarama sistemini, ulusal güvenlik amaçları ile geliştirmekteydi. Hatta 2018 içinde emniyet güçlerinin bu teknolojiyi Artırılmış Gerçeklik gözlükleri ile daha bireysel düzeyde test ettiklerini de haber yapmıştık. Ayrıca Pekin’deki bir tuvalette aşırı miktarda tuvalet kağıdı kullanan kişilerin de yine benzer bir yüz tanıma sistemi ile tespit edilip uyarı aldığı haberini de daha önce görmüştük.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.