btbilgi

Türkiye’nin blokzinciri teknolojisinde uluslararası ödüllü ilk şirketi Proofstack (eski adı ile Copyrobo), 35 yıldır Türkiye’de fikri ve sınai mülkiyet hakları alanında çalışan Destek Patent ile iş birliğine gidiyor. İki taraf arasında imzalanan protokol sayesinde artık proje ve eserlerin korunması için gereken yasal deliller, Türkiye ve dünyadaki mevzuatlarla uyumlu olarak elde edilebilecek.

Destek Patent’in fikri haklar alanındaki tecrübesi ve Proofstack’in blokzinciri alanındaki nitelikli sertifika sağlayıcıları biraraya geliyor. Bunun iki büyük faydası var, birincisi patent konusunda dünyada ilk defa hem Türkiye hem de dünya mahkemelerinde geçerli çoklu yasal deliller elde edilebilecek. Patente konu çalışmalar ve belgeler için başvuru hazırlık sürecinde bile, diğer ülkelerin mahkemelerinde geçerli yasal deliller sağlamak mümkün.

  • Türkiye’de 5070 sayılı kanuna uygun zaman damgası delili,
  • Avrupa Birliği’nde 910/2014 sayılı eIDAS yasasına uygun 28 ülkede geçerli yasal delil,
  • Blokzinciri üzerine inşa edilen protokolleri (Bitcoin, Ethereum ve Litecoin) tanıyan ülkeler nezdinde yasal delil sağlanması gerçekleştirilebiliyor.

Blokzincirinin patent alanında kullanımının diğer bir faydası ise, fikri ve sınai haklarda gerekli başvurularla ilgili hizmetlerin genişletilmesi olacak. Bu noktada yatarılan en büyük farklılık, delillerin yıllar sonra 10 ülke yerine 50 ülke mahkemesi tarafından tanınabilecek olması. Ayrıca doğrulanabilme noktasında çok hızlı sonuçlar alınabilmesi de bir başka geçerli katma değer. Tüm dünyada geçerli blokzinciri temelli ortak kimlik sistemlerinin gelişimi ile beraber; sözleşmeler, onaylamalar, notlandırmalar, transferler, müşterini tanı (KYK) gibi birçok noktalarda da delil dokümanları sunulur hale gelecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.