btbilgi

Bilimkurgu ve aksiyon sineması meraklıları 1991 yapımı Terminator 2 filmini mutlaka hatırlayacaklardır. Sarah Connor karakterini korumak için gelecekten gönderilen ve Arnold Schwarzenegger‎’in oynadığı T-800 model androidin karşısında, Robert Patrick’in ruh verdiği T-1000 kodlu yeni bir ölüm makinesi karşımıza çıkmıştı. T-1000 modeli sıvı metalden oluşuyor ve istediği zaman şekil değiştirip, başka birilerinin kılığına bile girebiliyordu. Biliminsanlarının son buluşunu duyunca, ister istemez aklımıza o sıvı metal robot geliyor.

İki İngiltere enstitüsü olan Sussex Üniversitesi ve Swansea Üniversitesi ortak projesinde, araştırmacılar sıvı metal yığınlarını programlamayı başardılar. Böylece şekil değiştirebilen yeni bir sınıf materyalin ortaya çıktığını açıklayan araştırma ekibi, bu buluşun yumuşak tipte robotlar ve şekil değiştirebilen sıvı bazlı ekranlar gibi fütüristik alanlarda büyük potansiyele sahip olduğunu söylüyor.

Her ne kadar Terminator 2 filmindeki kötü android T-1000 serbestçe formunu değiştirip istediği şekle girebilse de, bu ekibin geliştirdiği yenilikçi sıvı metal materyal henüz o noktada değil. Bu materyal farklı elektrik akımlarının uygulanması ile biçim değiştirebilmekte, şimdilik harf ve kalp şekli gibi basit iki boyutlu şekiller verilebilmekte. Bu teknik ileride programlanabilir devreler, devre kartları ve iletken mürekkep gibi ürünler geliştirilmesine yardımcı olabilir.

Bu araştırma ilk olarak 2017’deki ‘ACM Interactive Surfaces and Spaces’ konferansında sunulmuş. İngiltere’nin önde gelen araştırma fon kuruluşu ‘The Engineering and Physical Sciences Research Council’ (EPSRC) tarafından desteklenen çalışmanın ayrıntıları, ‘Breaking the Glass: Multimodal, Malleable Interactive Mobile surfaces for Hands-In Interactions’ başlıklı bilimsel raporda bulunabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.