btbilgi

Özel taksi devi Uber acaba taksi işini bırakıyor mu? Uber bundan böyle bisiklet kiralamaya mı karar verdi? Firmanın birçok alanda çalıştığını ve yatırımlar yaptığını biliyoruz. Bunların arasında otonom taksiler ve uçan drone ile yolcu taşımacılığı gibi konular bulunmakta. Son satınalması olan JUMP ise, bize farklı taşıma yöntemleri ile ilgilendiğini de göstermekte.

JUMP şirketi özellikle ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki San Francisco şehrinde çok aktif bir startup. Şirket tamamı elektrikli bisikletlerden oluşan bir paylaşımlı bisiklet kiralama servisi işletmekte. Bu bisikletler kırmızı renkleri, üzerlerindeki kocaman JUMP logoları ve sevimli sepetleri ile hemen dikkat çekiyorlar. 2018’in Ocak ayında çalışmaya başlamalarına rağmen, daha şimdiden bisikletleri ile günde 1.000 yolculuk yapılmış, yani bir ayda 28 bin’den fazla kere bisiklet kiralanmış. Her yolculuğun ortalama 4,1 kilometre sürüş içerdiği bilgisi de verilmekte.

Her ne kadar Uber’in satınalma şartları ve koşulları açıklanmamış olsa da, Recode sitesi bunun Uber için çok ilginç bir fırsat olduğunu aktarmakta. Eğer hava koşulları, zaman ve fiyat uygunsa; bir bisiklet kiralamak bir taksi kullanmaktan daha uygun olabilir denilmekte. Her bisiklet yolculuğu için sadece 2 dolar ödenmekte ve kısa mesafelerde uygun olmayacak taksi yolculuklarının direk alternatifi haline dönüşmekteler. JUMP’ın elektrikli bisikletlerini istediğiniz yerde bırakıp gidebiliyorsunuz, bu da kullanıcılara büyük bir kolaylık sağlamakta.

Uber’in son satınalması, elektrikli bisiklet paylaşım startup’ı JUMPUber’in CEO’su Dara Khosrowshahi satınalma konusunda şu açıklamayı yapıyor: “Nihai hedefimiz tüm dünya şehirleri için geçerli olacak: Kişisel bir otomobil sahibi olmadan, insanlar için hayatı daha kolay kılmak. Bu hedefe ulaşabilmek için şehir hayatını kolaylaştırmamız, hava kirliliğini düşürmemiz, trafik sıkışıklığını azaltmamız ve park alanı sorunlarını çözmemiz gerekli.”. Uzun yıllardır elektrikli bisiklet servisleri ile uğraştığı bilinen JUMP’ın müdürü Ryan Rzepecki, ilk aşamada Uber ile çalışmaya çekindiklerini söylüyor. Fakat onlarla benzer hedeflere ve aynı tutkuya sahip oldukları anlaşıldığında, iki şirket arasında verimli bir birlikteliğin olacağı anlaşılmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.