btbilgi

Finans teknolojileri şirketi iyzico ile Türkiye’nin ilk ve tek teknoloji okulu Tink (Teknoloji ve İnsan Kolejleri), kız öğrencilerin teknoloji alanında kariyer geliştirmeleri için iş birliği yaptı. İş birliği kapsamında Tink Koleji’ne yeni kayıt yaptıran 5 kız öğrencinin öğrenim ücretinin yüzde otuzu ‘iyzico Eğitim Bursu’ ile karşılanacak. Ayrıca 2018-2019 eğitim yılında sağlanacak bursun yanı sıra bir staj programı da başlatılacak.

Teknoloji ve yazılım alanında kadın çalışan oranının düşüklüğü tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de acı bir gerçek. Özellikle ülkemizde lise ve üniversite eğitimlerinde kadınların yazılım, kodlama, mühendislik gibi bölümleri tercih etmemesi yapılan iş başvurularında kadın çalışan sayısının düşük olmasına neden oluyor. Gelişmiş ülkelerle kıyaslandığında, Türkiye’de kadınlar STEM (fen, teknoloji, mühendislik ve matematik) alanındaki eğitime daha az yöneliyor. Küresel rakamlara bakıldığında, bilişim ve iletişim teknolojileri eğitiminde kadınların oranı yüzde 40’lara ulaşmış durumda.

Konuyla ilgili olarak Tink Kurucusu ve CEO’su Zeynep Dereli şu açıklamayı yaptı: “4. Sanayi Devrimi, kadınların teknoloji sektöründeki istihdamı ve girişimciliği için yeni bir perspektif ve büyük bir umut demek. Yeni çağda kariyer basamaklarını tırmanmak ve doğru yatırımlar yapmak için yaratıcılığın, çeşitliliğin ve bilginin bir araya gelmesi gerekiyor. Bu sayede 4’üncü Sanayi Devrimi, kadınların önünde geniş bir fırsat penceresi açacaktır. Fırsat penceresini iyi değerlendirmek için kızlarımıza iyi bir teknoloji eğitimi kazandırmamız, yaratıcılık ve çeşitlilik içeren bir ortamda onları eğitmemiz gerekiyor. Bu noktada iyzico ile kızlarımızın teknoloji alanında kariyer yapmaları için iş birliği yaptık.”

iyzico CEO’su Barbaros Özbugutu, Tink kolejindeki kız öğrencilere sağladıkları bursla ilgili olarak: “Teknoloji alanında kadın istihdamı tüm dünyada kanayan bir yara. Kadın mühendis oranları dünya devi teknoloji şirketlerinde bile oldukça düşük. iyzico’da geçtiğimiz 6 ayda açtığımız Sistem Yöneticisi, Back-End ve Front-End Yazılım Geliştirici pozisyonlarına gelen başvuruların sadece yüzde 6’sı kadın adaylardandı. Bugün iyzico’nun kadın çalışan oranı yüzde 37 ve bu rakamı yükseltmek için özellikle yazılım ekiplerimizdeki pozisyonlara daha çok kadın başvurusu gelsin istiyoruz. Hatta teşvik edici olması adına Türkiye’nin öncü girişim firmalarının da katılımıyla Twitter’da #aydınlıkiçinyarış etiketini başlattık. Hepimiz bünyemizdeki kadın çalışan oranlarını belirli aralıklarla açıklayacağız. Ancak nitelikli kadın adaylardan başvuru alabilmek için özellikle Tink gibi teknoloji alanında eğitime odaklanan kurumlara daha çok destek olmamız gerekiyor. Biz de 5. yaşımızı kutlarken harekete geçip, 5 kız öğrencinin bir sene boyunca eğitimlerinin yüzde 30’unu karşılamak istiyoruz. Umuyoruz ki önümüzdeki yıllarda daha fazla öğrenciye burs imkânı tanıyıp diğer kurumlara da örnek olabiliriz” dedi.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.